Varga: Robert Sankowski pisał o muzyce z rozmachem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 11:00
- Zawsze czytałem jego teksty, nawet jeśli pisał o płytach, które mnie nie interesują, bo wiedziałem, że czegoś się dowiem o kulturze i świecie - zmarłego dziennikarza i krytyka muzycznego wspominał w Dwójce pisarz Krzysztof Varga.
Audio
  • Krzysztof Varga o Robercie Sankowskim (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/stheaker/domena publiczna

Krzysztof Varga opowiadał, że z Robertem Sankowskim poznał się w warszawskim liceum św. Augustyna, a lata ich muzycznego formowania przypadły na lata 80., czas, kiedy w Polsce z wielką mocą rozkwitła muzyka rockowa. - On się do niej nie ograniczał, był otwarty na różne gatunki, pisząc o muzyce, widział w niej coś więcej niż tylko rozrywkę, zawsze szukał szerszych kulturowych i społecznych kontekstów.

Pisarz podkreślił, że Robert Sankowski wraz z wiekiem nie zamykał się na nowe trendy i do ostatnich dni pisał o nowych płytach. - On bardzo cieszył się tym pisaniem. Uważam, że to nieustające zaciekawienie muzyką przedłużyło mu życie.

Robert Sankowski zmarł po długiej chorobie nowotworowej w wieku 48 lat. O muzyce pisał m.in. dla Teraz Rocka, Gazety Wyborczej i portalu Onet.pl. Był też jurorem festiwali muzycznych m.in. w Jarocinie.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Krzysztof Varga (pisarz)

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 7.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mc


Czytaj także

Varga o "T2: Trainspotting": to ważna diagnoza współczesności

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 17:00
- Dla mnie ten film jest ważniejszy niż mnóstwo artykułów publicystycznych, które ostatnio przeczytałem na temat Brexitu i Europy - mówił w Dwójce ceniony prozaik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Péter Nádas. Obsesje i narracje "pisarza miejskiego"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 20:00
– Jego pisarstwo wyróżnia zupełnie nowe konstruowanie tekstu prozatorskiego – mówiła Elżbieta Sobolewska, tłumaczka długo oczekiwanej powieści "Pamięć" Pétera Nádasa.
rozwiń zwiń