"Chopin i jego Europa". Zderzenia z Bachem i jubileusze

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 10:30
– Wśród ponad 40 koncertów znajdzie się Bachowski punkt odniesienia. Ale będzie to Bach rozumiany niedosłownie – mówił Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa", którego podtytuł brzmi "Od Bacha do Chopina".
Audio
  • Stanisław Leszczyński o programie festiwalu "Chopin i jego Europa" (Poranek Dwójki)
chije 2017 1200.jpg
"Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

– Usłyszymy oczywiście wielkie dzieła Bacha, ale kompozytor ten będzie przede wszystkim symbolem przeszłości, w którą był zapatrzony i z której czerpał Fryderyk Chopin – powiedział gość Dwójki. – W związku z tym nie można było pominąć również jubileuszu 450-lecia urodzin Claudia Monteverdiego. Mamy także Rok Telemanna – dodał.

Omawiając program festiwalu, oprócz "zderzenia Chopina z przeszłością" Stanisław Leszczyński zwracał też uwagę na "bardzo szeroki nurt mniej znanej twórczości polskiej" (aż 14 nazwisk!). Zapowiadał także chopinowski prolog, czyli recital Erica Lu, oraz koncert inauguracyjny w wykonaniu Jana Lisieckiego i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie inauguracji nie ma wprawdzie dzieł Chopina, ale "ujawni się on nie wprost".

Stanisław Leszczyński 1200.jpg
Chopin i cała reszta. Opowieści Stanisława Leszczyńskiego

***

Rozmawiał: Tomasz Obertyn

Gość: Stanisław Leszczyński (dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa")

Data emisji: 11.08.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jestem gotów zapłacić cenę za nieśmiertelność"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 18:00
- Arturo Benedetti to moje światło w ciemnościach. Jego pianistyka jest dla mnie jak kompas, a dążenie do dorównania mu jest moją misją - mówił w Dwójce Federico Colli. Włoski pianista wystąpił na festiwalu w Dusznikach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alexander Gavrylyuk: moim celem jest służba muzyce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 12:00
- Staram się grać bez eksponowania ego. My, wykonawcy, po prostu łączymy świat muzyki, świat tworzony przez kompozytorów, z jej odbiorcami - mówił w Dwójce ukraińsko-australijski pianista, który wystąpił z recitalem na 72. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń