"Photon". Radość i smutek teorii naukowych

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 10:00
- W każdym kraju, gdzie film był pokazywany, ludzie reagowali inaczej. W innych momentach się śmiali, w innych byli smutni - mówił Norman Leto, twórca filmu "Photon".
Audio
  • Norman Leto opowiada o swoim filmie "Photon" (Poranek Dwójki)

- W scenach, które Kanadyjczycy odebrali narratora jako człowieka cynicznego, publiczność w Danii uznała go za człowieka zabawnego. Obserwowanie tych reakcji z perspektywy reżysera to ciekawa forma nauki o kulturze. A film będzie miał jeszcze swoją premierę w Japonii, w Australii i w Nowym Jorku - powiedział artysta.

"Photon" to jedyne w swoim rodzaju podsumowanie wiedzy na temat życia i ewolucji. Nie jest to jednak film przyrodniczy ani naukowy, ale autorska wizja stającego się świata, w fabularyzowanej formie opowieści o teoriach naukowych. Norman Leto sam nazywa swoje dzieło "filmem popularnonaukowym, ale z pewnym zakrzywieniem"...

Kadr z filmu "Photon" Normana Leto; fot. Nowe Horyzonty/materiały prasowe Kadr z filmu "Photon" Normana Leto; fot. Nowe Horyzonty/materiały prasowe

***

Rozmawiał: Marcin Pesta

Gość: Norman Leto (artysta wizualny i filmowy)

Data emisji: 21.08.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jsz

Czytaj także

Nowe Horyzonty 2017. Ryzykowne "maleńkie odkrycia"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 18:00
– Jest wiele tytułów oczywistych, zwycięzców festiwali w Cannes czy Berlinie, ale dla mnie najważniejsze są obrazy z pobocznych sekcji mniejszych i większych festiwali, bo ich później w kinie nie zobaczymy – mówił Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia wszechświata w 100 minut. "Photon" Normana Leto

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 10:00
Czy sztuka może być pomocna przy wyjaśnianiu zawiłości nauk ścisłych? Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Norman Leto, który na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty zaprezentował swój nowy film "Photon".
rozwiń zwiń