REKLAMA

"Wprowadzimy polonezy do pałacu, a Gershwina na parkiet"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 10:00
- Zawsze się zastanawiałem, jak zabrzmiałyby te polonezy, gdyby nadać im królewskiej pałacowości, jakby je rozszerzyć brzmieniowo. Teraz będę mógł się przekonać - o swoim koncercie na Międzynarodowy Dzień Jazzu opowiadał w Dwójce Marcin Masecki.
Audio
  • Marcin Masecki i Grzegorz Tarwid o swoim koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu (Poranek Dwójki)

zimpel_ziolek_1200.jpg
Przed nami Międzynarodowy Dzień Jazzu. Transmisje w Dwójce

Międzynarodowy Dzień Jazzu obchodzimy w tym roku w Dwójce wyjątkowo hucznie. W niedzielę (29.04) na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Kuba Ziołek i Wacław Zimpel z zespołem oraz grupa Łoskot. Zaś w poniedziałek (30.04) posłuchamy koncertu Marcina Maseckiego i Grzegorza Tarwida. Pianiści z towarzyszeniem Orkiestry Palais Royale zaprezentują twórczość George’a Gershwina oraz utwory z płyty "Polonezy" - po raz pierwszy w orkiestrowej oprawie.

Marcin Masecki opowiadał, że Koncert fortepianowy F-dur Gershwina zabrzmi nieco wbrew intencjom tego kompozytora. - To dzieło zostało napisane na orkiestrę symfoniczną, ponieważ Gershwin w pewnym momencie zaczął mieć ambicję dołączenia do świata muzyki poważnej. My zaprezentujemy big bandową aranżację Ferdego Grofé z 1927 roku, która przywróciła temu dziełu taneczny charakter.

Solistą w Koncercie Gershiwna będzie młody pianista Grzegorz Tarwid. Muzyk opowiadał w Dwójce o swoich pomysłach na improwizację wokół tego utworu. 

Obaj pianiści odnieśli się też do współczesnej kondycji jazzu. Marcin Masecki wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem jazz przestał być żywy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: Marcin Masecki i Grzegorz Tarwid (pianiści)

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 8.10

bch/jp

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak używać jazzu? Masecki i Młynarski tanecznie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 10:50
– Jazz był kiedyś głównie muzyką użytkową, dopiero później muzycy zaczęli improwizować. A my wracamy do tego dawnego etosu – mówił Jan Młynarski przed radiowym koncertem w Międzynarodowym Dniu Jazzu.
rozwiń zwiń