Leszno Barok Plus Festiwal. "Nie samym barokiem żyjemy"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 12:49
- "Plus" użyty w nazwie daje nam możliwość grania muzyki innych epok, pokazywania innych rzeczy: spektakli teatralnych czy baletowych - mówił w Dwójce inicjator i dyrektor Leszno Barok Plus Festiwal.
Audio
  • Rafał Kotomski o programie 4. Leszno Barok Plus Festiwalu (Poranek Dwójki)
Barokowo ratusz w Lesznie
Barokowo ratusz w LesznieFoto: canon_shooter/Shutterstock

pila_festiwal_1200.jpg
Piła Festival & Academy. 10 lat budowania muzycznej tradycji

Po raz pierwszy wydarzenie zorganizowano w 2015 roku. Nieprzypadkowo rozgrywa się ono w Lesznie, mieście baroku. - Przede wszystkim należy wspomnieć o bazylice św. Mikołaja, w której znajdują się nagrobki przedstawicieli rodu Leszczyńskich - założycieli miasta. Niewątpliwie na uwagę zasługuje też leszczyński Rynek, gdzie stoi ratusz - dziś już nieco przebudowany, ale sam zrąb tej budowli zaprojektował świetny, włoski architekt barokowy Pompeo Ferrari. Założenie staromiejskie w Lesznie jest barokowe, pozostały też jeszcze nieliczne kamieniczki. Na jednej z nich będziemy odsłaniać w tym roku tablicę dla Jana Kaspra Pierszyńskiego - zapomnianego kompozytora, a także kapelmistrza dworskiej orkiestry - opowiadał Rafał Kotomski.

Czy koncepcja Leszno Barok Plus Festiwal zmieniła się na przestrzeni ostatnich trzech lat? Jacy wykonawcy pojawią się w wielkopolskim mieście począwszy już od najbliższej niedzieli (19.08)? O tym w nagraniu audycji.

Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Dwójka.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Rafał Kotomski (dziennikarz, pisarz, scenarzysta, rysownik, dyrektor oddziału TVP 3 Warszawa, dyrektor Leszno Barok Plus Festiwal)

Data emisji: 16.08.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

pg/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jana Semerádová: gramy barok zakorzeniony we współczesności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 11:20
Przy okazji koncertu {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach cyklu ''Muzyka dawna'' organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia gościem Dwójki była znakomita flecistka Jana Semerádová.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giuliano Carmignola: Włosi nie mają monopolu na wykonywanie muzyki Vivaldiego

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 18:04
- Przy takim dostępie do informacji i nagrań, skrzypkowie azjatyccy mogą z powodzeniem wykonywać włoską muzykę, nie trzeba do tego być Włochem. Nie ma nic specjalnego we włoskiej duszy. Dziś wszyscy mogą grać Vivaldiego w najlepszy możliwy sposób - mówił w Dwójce Giuliano Carmignola, jedna z najbardziej znanych postaci sceny barokowego wykonawstwa.
rozwiń zwiń