Pieśni wielu religii. Karolina Cicha o nowej płycie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 17:20
W "Poranku Dwójki" spotkamy się z Karoliną Cichą, która wraz z aktorką i wokalistką Elżbietą Rojek zbiera właśnie pieniądze na wydanie płyty "Jeden/Wiele”. 
Karolina Cicha
Karolina CichaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Na nowym albumie mają się znaleźć pieśni chwalebne pochodzące z różnych tradycji religijnych. Obok katolickich skarbów muzyki sakralnej, takich jak "Kiedy ranne wstają zorze" z XVIII wieku, będzie można usłyszeć staroobrzędową pieśń Irmologiona Supraskiego z XVI wieku, prawosławną pieśń z Liturgii świętego Bazylego, suficki poemat Rumiego z XIII wieku czy hebrajską pieśń mistyka Elazara Azikri z XVI wieku.

Karolina Cicha będzie gościem "Poranka" ok. 9.20.

Z kolei ok. 9.10 zaprosimy Państwa na kolejną odsłonę plenerowej audycji "Dwójka na miejscu. Znaki niepodległej", tym razem odbywającą się w Kielcach.

Chwilę później, o 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku" Wojciech Ossowski opowie o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce.

Wcześniej, o 8.20, zajrzymy do Jarosławia, gdzie trwa 26. Festiwal Pieśń Naszych Korzeni. Tematem tegorocznej odsłony są miracula, czyli cuda. Zajmowanie się nimi jako stricte średniowiecznym gatunkiem muzycznym i literackim nie jest główną osią programową, a raczej punktem wyjścia do nakreślenia szerszej panoramy. Wiele utworów, które można usłyszeć na festiwalu opowiada właśnie o wydarzeniach cudownych, bo dla człowieka dawnych epok cud stanowił naturalny element rzeczywistości.

O 8.50 w "Abecadle etnografa" posłuchamy opowieści dr Barbary Ogrodowskiej o dożynkach.

A o 8.00 swoją rekomendacją kulturalną podzieli się z Państwem kurator i krytyk sztuki Paweł Sosnowski.

Z kolei o 7.50 zajrzymy do Elbląga, a dokładnie do Muzeum Archeologiczno-Historycznego, w którym można oglądać wystawę poświęconą piecom kaflowym.

Płytą "Poranka" będzie album "Wesele" zespołu Tęgie Chłopy kontynuującego tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do dawnych kapel ogrywających wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki i wielu innych.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (25.08) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

Zobacz więcej na temat: Karolina Cicha płyta

Czytaj także

Historia i tradycja. Pieśń ludowa jako refleks heroicznej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 16:39
- Pieśń ludowa jest uniwersalnym medium obrazującym świat w sposób poetycki. Nie rejestruje ona wydarzeń z historii w sposób bezpośredni, ale kluczowe fakty znajdują w niej odzwierciedlenie – mówił w Dwójce prof. Piotr Dahlig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Żywcu. Nowe pokolenie rozmiłowane w tradycji

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 17:01
- Zainteresowanie muzyką tradycyjną nie słabnie, ale świat bardzo szybko się zmienia. Stoimy przed zadaniem docierania do źródeł i wielu wykonawców jest mu w stanie sprostać - mówił w Dwójce Zbigniew Wałach, jeden z jurorów Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.
rozwiń zwiń