Historia i tradycja. Pieśń ludowa jako refleks heroicznej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 16:39
- Pieśń ludowa jest uniwersalnym medium obrazującym świat w sposób poetycki. Nie rejestruje ona wydarzeń z historii w sposób bezpośredni, ale kluczowe fakty znajdują w niej odzwierciedlenie – mówił w Dwójce prof. Piotr Dahlig.
Audio
  • Pieśń ludowa jest refleksem historii (Źródła/Dwójka)
Józef Chełmoński Modlitwa przed bitwą (1906. Insurekcja kościuszkowska, Racławice)
Józef Chełmoński "Modlitwa przed bitwą" (1906. Insurekcja kościuszkowska, Racławice)Foto: Serwis Polona/domena publiczna

na_ludowo_1200.jpg
"Na wileńskiej szlachetczyźnie mówiło się po polsku"

W audycji Źródła rozmawialiśmy o ludowych pieśniach historycznych, genezie ich powstawania i miejscu w kulturze tradycyjnej.

- W pieśni ludowej nie znajdziemy intencji dokumentowania bieżącej rzeczywistości. Jest oczywiście cały blok pieśni okolicznościowych, które powstały ze względu na jakieś szczególne wydarzenia, to są to wielkie wydarzenia wstrząsające całymi społecznościami, jak wojny, katastrofy lub wielkie zwycięstwa. Taką jest pieśń o królu Janie III Sobieskim. W jej powstaniu ważną rolę odegrali śpiewacy wędrowni, których kronikarski repertuar został przejęty przez pieśń ludową - powiedział prof. Piotr Dahlig.

W jakich regionach kraju zachowało się najwięcej pieśni związanych ze zrywami niepodległościowymi? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, której usłyszeliśmy także wybór pieśni w wykonaniu ludowych śpiewaków z Wileńszczyzny, Grodzieńszczyzny, Bukowiny Ukraińskiej, Kazachstanu i Dolnego Śląska.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: prof. Piotr Dahlig (badacz kultury ludowej)

Data emisji: 31.07.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/jp

Czytaj także

"W łużyckiej izbie" i "Trójnogi pies" w muzeum w Zgorzelcu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 13:56
 - Tradycyjna izba zwykle była tak usytuowana, aby przez większość dnia wpadało do niej słońce. Wiązało się to z położeniem domu, którego budowę rozpoczynano od zorientowania go względem kierunków świata – mówił w Dwójce Piotr Arcimowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andy Warhol i karpackie inspiracje zespołu Tołhaje

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 12:15
- Niektóre pieśni śpiewane przez mamę Andy’ego Warhola są mi znane, bo pochodzą ze stron bliskich moim rodzinnym Bieszczadom. Dzięki nim powstała nasza nowa płyta - mówiła w Dwójce Maria Jurczyszyn-Kulik.
rozwiń zwiń