X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Na wileńskiej szlachetczyźnie mówiło się po polsku"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 16:44
- Wioskowi ludzie mówili prostym językiem, ale już dalej, w szlacheckiej okolicy wszyscy mówili po polsku. I tak samo było z pieśniami, tymi śpiewanymi z okazji i bez – mówiła w Dwójce Jadwiga Molis.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pabmap/shutterstock

goral_1200.jpg
Festiwal w Kazimierzu

"Wileńszczyzna wczoraj i dziś" była tematem pierwszej części audycji "Źródła". - Lubiliśmy wspólne śpiewanie. Zbierali się młodzi, chłopcy i dziewczynki, i śpiewali. Potem przyszła wojna i sowieckie czasy, zrobiło się smutno. Nikt już nie śpiewał, nie było zabaw, na które schodziliśmy się w niedziele. Byli muzykanci, w każdej wsi dużo ich było. Zapraszało się ich na zabawy, chłopcy się składali na nich i płacili. To były dobre czasy – opowiadała Jadwiga Molis.

Czy młodzież chce iść w ślady rodziców i uczy się śpiewać polskie pieśni? Czy ktoś je spisuje? Komu będzie można przekazać zanikającą tradycję? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy o litewskiej Polonii z prof. Gustawem Juzalą.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: Jadwiga Molis (pieśniarka ludowa), prof. Gustaw Juzala (badacz kultury ludowej)

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W łużyckiej izbie" i "Trójnogi pies" w muzeum w Zgorzelcu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 13:56
 - Tradycyjna izba zwykle była tak usytuowana, aby przez większość dnia wpadało do niej słońce. Wiązało się to z położeniem domu, którego budowę rozpoczynano od zorientowania go względem kierunków świata – mówił w Dwójce Piotr Arcimowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andy Warhol i karpackie inspiracje zespołu Tołhaje

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 12:15
- Niektóre pieśni śpiewane przez mamę Andy’ego Warhola są mi znane, bo pochodzą ze stron bliskich moim rodzinnym Bieszczadom. Dzięki nim powstała nasza nowa płyta - mówiła w Dwójce Maria Jurczyszyn-Kulik.
rozwiń zwiń