X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Archiwum Eissa trafi do zbiorów Muzeum Auschwitz - Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 12:00
O archiwum dokumentującym działania polskiej dyplomacji na rzecz ratowania Żydów w czasie II wojny światowej, porozmawiamy z dr Wojciechem Płosą, kierownikiem Działu Archiwum Muzeum Auschwitz - Birkenau.
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Obóz koncentracyjny Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock/CL-Medien

Osiem paszportów Paragwaju sfabrykowanych przez polskich dyplomatów dla ratowania Żydów, a także zdjęcia osób ubiegających się o takie paszporty - to zbiór dokumentów, tzw. archiwum Eissa, które zostanie 12. lutego przekazane do Muzeum Auschwitz - Birkenau.  W skład archiwum wchodzi też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z zagłady, oraz szereg dokumentów, w tym korespondencja między polskimi dyplomatami i organizacjami żydowskimi.​ O archiwum Eissa z dr Wojciechem Płosą - kierownikiem Działu Archiwum Muzeum Auschwitz - Birkenau - porozmawiamy o godz. 8.30.

***

Najpierw było Los Angeles i światowa premiera spektaklu "Witkacy/ Two-Headed Calf" w adaptacji i reżyserii Natalii Korczakowskiej. 15. lutego dramat Witkacego "Metafizyka dwugłowego cielęcia" będzie można zobaczyć w warszawskim Teatrze Studio. Wybrałam Metafizykę dwugłowego cielęcia jako podstawowy tekst, ponieważ doświadczenie bezkresnej i dzikiej kalifornijskiej natury jest bliskie doświadczeniu tropikalnej podróży, którą Witkacy odbył z Bronisławem Malinowskim przed napisaniem tej sztuki. To historia podróży neurotycznego chłopca i jego rodziny z Nowej Gwinei przez Sydney na pustynię, która odczytywana w otoczeniu kalifornijskiej Doliny Śmierci, staje się czymś realnym, w zasięgu ręki. Witkacy, wychowany w Tatrach, wierzył, że natura może być źródłem doświadczenia metafizycznego, dzięki któremu współczesny człowiek ma szansę ochronić swoją indywidualność przed bezduszną maszyną społeczną zachodniej cywilizacji- mówi Natalia Korczakowska. Spotkanie z reżyserką o godz. 9.30 (transmisja wideo).


Ponadto w audycji:

- książka "Leibhusaren. Historia Czarnych Huzarów" Wojciecha Gruszyńskiego. To pierwsza polska monografia na temat legendarnej brygady, której dwa regimenty (pułki) w XIX wieku stacjonowały w Gdańsku

- rekomendacje kulturalne aktorki Patrycji Volny

- "Nowa Mowa", czyli felieton językowy Bartka Chacińskiego.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (12.02) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

bch

Zobacz więcej na temat: Żydzi II wojna światowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Popkulturowe granice opowiadania o Holocauście

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 20:20
- Główny problem z mówieniem o Zagładzie Żydów polega na tym, że pewien rodzaj opowieści może być dla kogoś raniący albo drażliwy - mówił w Dwójce kulturoznawca prof. Tomasz Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia chasydyzmu w geograficznym ujęciu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 15:06
Gościem audycji był prof. Marcin Wodziński, współautor wydanej niedawno książki "Chasydyzm. Atlas geograficzny".
rozwiń zwiń