Archiwum Eissa trafi do zbiorów Muzeum Auschwitz - Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 12:00
O archiwum dokumentującym działania polskiej dyplomacji na rzecz ratowania Żydów w czasie II wojny światowej, porozmawiamy z dr Wojciechem Płosą, kierownikiem Działu Archiwum Muzeum Auschwitz - Birkenau.
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Obóz koncentracyjny Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock/CL-Medien

Osiem paszportów Paragwaju sfabrykowanych przez polskich dyplomatów dla ratowania Żydów, a także zdjęcia osób ubiegających się o takie paszporty - to zbiór dokumentów, tzw. archiwum Eissa, które zostanie 12. lutego przekazane do Muzeum Auschwitz - Birkenau.  W skład archiwum wchodzi też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z zagłady, oraz szereg dokumentów, w tym korespondencja między polskimi dyplomatami i organizacjami żydowskimi.​ O archiwum Eissa z dr Wojciechem Płosą - kierownikiem Działu Archiwum Muzeum Auschwitz - Birkenau - porozmawiamy o godz. 8.30.

***

Najpierw było Los Angeles i światowa premiera spektaklu "Witkacy/ Two-Headed Calf" w adaptacji i reżyserii Natalii Korczakowskiej. 15. lutego dramat Witkacego "Metafizyka dwugłowego cielęcia" będzie można zobaczyć w warszawskim Teatrze Studio. Wybrałam Metafizykę dwugłowego cielęcia jako podstawowy tekst, ponieważ doświadczenie bezkresnej i dzikiej kalifornijskiej natury jest bliskie doświadczeniu tropikalnej podróży, którą Witkacy odbył z Bronisławem Malinowskim przed napisaniem tej sztuki. To historia podróży neurotycznego chłopca i jego rodziny z Nowej Gwinei przez Sydney na pustynię, która odczytywana w otoczeniu kalifornijskiej Doliny Śmierci, staje się czymś realnym, w zasięgu ręki. Witkacy, wychowany w Tatrach, wierzył, że natura może być źródłem doświadczenia metafizycznego, dzięki któremu współczesny człowiek ma szansę ochronić swoją indywidualność przed bezduszną maszyną społeczną zachodniej cywilizacji- mówi Natalia Korczakowska. Spotkanie z reżyserką o godz. 9.30 (transmisja wideo).


Ponadto w audycji:

- książka "Leibhusaren. Historia Czarnych Huzarów" Wojciecha Gruszyńskiego. To pierwsza polska monografia na temat legendarnej brygady, której dwa regimenty (pułki) w XIX wieku stacjonowały w Gdańsku

- rekomendacje kulturalne aktorki Patrycji Volny

- "Nowa Mowa", czyli felieton językowy Bartka Chacińskiego.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (12.02) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

bch

Zobacz więcej na temat: Żydzi II wojna światowa
Czytaj także

Popkulturowe granice opowiadania o Holocauście

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 20:20
- Główny problem z mówieniem o Zagładzie Żydów polega na tym, że pewien rodzaj opowieści może być dla kogoś raniący albo drażliwy - mówił w Dwójce kulturoznawca prof. Tomasz Majewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia chasydyzmu w geograficznym ujęciu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 15:06
Gościem audycji był prof. Marcin Wodziński, współautor wydanej niedawno książki "Chasydyzm. Atlas geograficzny".
rozwiń zwiń