Anna Hop: wyzwaniem było zestawienie Moniuszki z Fredrą

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 14:00
- Musiałam znaleźć sposób, jak połączyć dramaturgicznie "Męża i żonę" Fredry i muzycznie "Na kwaterze" Moniuszki – tłumaczyła Anna Hop, choreografka i reżyserka jednego z dwóch baletów, które złożą się na "Fredrianę", nowy spektakl Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
Audio
  • Rozmowa z Anną Hop o "Fredrianie" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (Poranek Dwójki)

- Na początku, gdy zaczęłam słuchać tej muzyki, byłam trochę przerażona, jak mam to zrobić. Ale to była kwestia mojego podejścia. Musiałam przestawić swoje myślenie, nie mogłam niektórych rzeczy rozwiązać słownie, musiałam to przełożyć na sytuacje - opowiadała Anna Hop.

"Fredriana", wieczór baletowy w 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki, składać się będzie z "Przypowieści sarmackiej" (uwertura fantastyczna "Bajka" Moniuszki i "Zemsta" Fredry) oraz z "Męża i żony" (muzyka baletowa "Na kwaterze" Moniuszki i tytułowa komedia). Premiera już 6 kwietnia. 

Jak sprostać wyzwaniu, jakim było zestawienie dwóch światów: genialnego komediopisarza ze znakomitym kompozytorem? - Z Moniuszką bardzo dobrze zaczęło nam się pracować, kiedy znalazłam pomysł na to, jak to zaadaptować - zdradziła Anna Hop.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Anna Hop (choreografka i reżyserka)

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

jp/pg

Czytaj także

Przed premierą: "Don Giovanni" w Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 10:04
Reportaż z przygotowań do premiery arcydzieła literatury operowej w reżyserii André Hellera Lopesa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Widma". Moniuszko zafascynowany Mickiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 11:07
W audycji wysłuchaliśmy reportażu z przygotowań do premiery spektaklu na podstawie dzieła Stanisława Moniuszki w Operze Wrocławskiej.
rozwiń zwiń