X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Psalmy" Andrzeja Strumiłły w Nowym Sączu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 10:28
Jeden z największych cyklów prac artysty, powstały w 1988 roku na potrzeby dźwigniętej z ruin synagogi w Sejnach, jest po raz pierwszy dostępny dla publiczności w południowej części Polski.
Audio
  • Relacja z wystawy prac Andrzeja Strumiłły pt. Psalmy, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (Poranek Dwójki)
Andrzej Strumiłło
Andrzej StrumiłłoFoto: PAP/Artur Reszko

Tworząc cykl, artysta wybrał osiemnaście tematów spośród 150 psalmów, następnie namalował odpowiadającą im liczbę obrazów olejnych - poświęcił je pamięci Żydów.

- Prace miały znajdować się w oknach tej synagogi, pokazywać tragiczny los Żydów. Andrzej Strumiłło urodził się w Wilnie, na pograniczu wileńsko-polskim, a tam duży odsetek mieszkańców stanowiła ludność żydowska- tłumaczyła kustosz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Barbara Szafran. 

Strumiłło - malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta - przyszedł na świat 23 października 1927 roku w Wilnie. W latach 1945-1947 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem m.in. Władysława Strzemińskiego, który wywarł na niego ogromny wpływ. To twórca o wielkim i różnorodnym dorobku artystycznym, wykorzystujący wiele tworzyw, technik i wątków: od poetycko-metaforycznych po abstrakcyjne. Wszystkie łączy głębokie przesłanie o egzystencjalnej wymowie. Na jego twórczość wpływ miały także liczne podróże po całym niemal świecie (Europa, Azja, Ameryka Północna).

- Z "Psalmów" bije przede wszystkim mrok, widać niewielką paletę barw - a więc minimalizm, który jeszcze bardziej podkreśla delikatność ludzkiego ciała, nagość. Ewidentne są tu nawiązania do Holocaustu - mówili zwiedzający wystawę Iwona i Jakub. 

"Psalmy" Andrzeja Strumiłły w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu można olgądać do 17 września. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Monika Chrobak

Gość: Barbara Szafran (kustosz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu)

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 8.10

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Milo Kurtis: określenie "muzyka świata" jest piękne

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 09:00
- Mimo słusznego wieku cały czas tworzę coś nowego z różnymi muzykami. W przypadku Milo Ensemble gramy moją muzykę, dlatego grupę nazwałem swoim imieniem - opowiadał w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Taniec śmierci” Melchiora Grosska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:00
- Wystawa robi niesamowite wrażenie. Grossek stracił swoich braci w czasie działań wojennych. Rodzinna trauma i niezgoda na te wydarzenia odzwierciedliły się w jego niezwykle wymownych wycinankach - mówił w „Poranku Dwójki” Stanisław Kozłowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubelszczyzna: Śpiewająco i z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:30
Na Lubelszczyźnie zakończyły się warsztaty muzyczne „Śpiewająco i z przytupem. Międzypokoleniowe spotkania wokalne i muzyczne”. W ciągu roku w czterech różnych lubelskich wsiach spotykali się ludzie w różnym wieku, aby wspólnie odkrywać tradycje śpiewacze swoich miejscowości.
rozwiń zwiń