X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy nauka da nam nieśmiertelność?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:34
- Pragnienie nieśmiertelności nie jest już definiowanie tylko jako marzenie, ale cel absolutnie realny - mówił w Dwójce Jan Maciejewski, publicysta. Czy w takim jesteśmy coraz bliżej, by to marzenie spełnić?
Audio
  • Jan Maciejewski i Jacek Wojtysiak o tym, czy nauka jest w stanie dać nam nieśmiertelność (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Quick Shot

Jan Maciejewski podkreślił, że wizja nieśmiertelności nie jest już tylko pomysłem technologicznym, ale pewną ideą filozoficzną, czy nawet duchową. - Osiąganie tego celu możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy jest osiągany za pomocą medycyny - my już na tę drogę nieśmiertelności wkroczyliśmy. Kluczowym etapem jednak będzie chwila, gdy ludzki mózg zostanie zmapowany przez komputery, a jego treść zostanie zapisana na twardych dyskach. Powstanie coś, co w żargonie naukowym jest nazywane silną sztuczną inteligencją, czyli połączeniem sił biologicznych, wrażliwości i tych nieprawdopodobnych mocy przeliczeniowych, jakie oferuje technologia - mówił publicysta.

Prof. Jacek Wojtysiak z wydziału filozofii KUL zaznaczył, że marzenia o nieśmiertelności leżą w naturze ludzkiej, wobec czego pojawiały się od zawsze. Istnieją jednak dwie koncepcje filozoficzne jej osiągnięcia. Pierwsza polega na znalezieniu w świecie fizycznym jakiegoś "eliksiru młodości". Druga natomiast mówi, że w świecie materialnym wszystko jest skończone, więc szansa na nieśmiertelność istnieje poza tym światem – i jest to droga religii.

Czy zatem koncepcja naukowej nieśmiertelności to tylko nowe ubrania starego mitu, myślenia magicznego? Czy może tym razem jesteśmy coraz bliżej spełnienia swoich pragnień? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 17.30

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Clotaire Rapaille, kod kulturowy i reklama

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 17:58
- Dobra reklama odpowiada na nasze pragnienia odwzorowujące zachowania kulturowe. Jest koniecznością w świecie, którego społeczeństwa opierają swoje funkcjonowanie na handlu. Reklama jest opowieścią o produkcie, który z określonych powodów dobrze się kojarzy i ma to związek z tym, jak konsument został wychowany - mówił w Dwójce Konstanty Przybora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyć dobrze z Internetem?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 17:30
- My, jako postindustrialna cywilizacja, jesteśmy jak Grześ z bajki, który szedł przez wieś, a za nim wysypywał się piasek. I ten piasek to nasze dane - mówił w audycji Grzegorz Lewicki, filozof i politolog.
rozwiń zwiń