Jak żyć dobrze z Internetem?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 17:30
- My, jako postindustrialna cywilizacja, jesteśmy jak Grześ z bajki, który szedł przez wieś, a za nim wysypywał się piasek. I ten piasek to nasze dane - mówił w audycji Grzegorz Lewicki, filozof i politolog.
Audio
  • Jak żyć dobrze z Internetem? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Alexander Supertramp

Grzegorz Lewicki w swoim artykule zatytułowanym "Przejąć panowanie nad algorytmami" pisze o tym, że świat dzisiejszego Internetu coraz bardziej przypomina system inwigilacji i zbierania danych zwykłych ludzi oraz ich danych osobowych, na których firmy robią wspaniałe interesy. Wiąże się z tym jednak ogromne ryzyko.

- My, użytkownicy Internetu, zostawiamy po sobie miliardy danych i wiele osób nie widzi tego. Ale istnieją nakładki internetowe, które pozwalają w czasie rzeczywistym pokazać, że wchodzimy na konkretne strony - mówił Grzegorz Lewicki. - Wybuchają sieci połączeń między tym wszystkim i to się dzieje w ciągu kilku sekund. Algorytmy Internetu potrafią to tak połączyć, że zdobywają bardzo dużą ilość wiedzy o nas: tym, co googlowaliśmy, jakiego leku potrzebujemy i co oglądaliśmy na youtubie. Na tej podstawie potrafią również próbować wnioskować nasze poglądy polityczne. Z samych "lajków" da się wywnioskować nasze preferencje - wyjaśniał politolog.

W jaki sposób to wpływa na kreowanie naszej rzeczywistości? I czy możemy coś z tym zrobić? O tym w nagraniu audycji.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Wojciech Klicki (Fundacja Panoptykon), Grzegorz Lewicki (filozof, politolog, konsultant do spraw prognostyki zajmującej się rozwojem cywilizacji)

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 17.30

am/bch

Czytaj także

Portal dla ciekawskich. Czy nauka może być jak plotka?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:44
- Ludzie nie chcą zdobywać wiedzy, nawet przez internet, bo ona często jest podana w niewłaściwy sposób. Staramy się to zmienić - tłumaczy Paweł Gluza, pomysłodawca i założyciel portalu Ciekawe.org.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nowe technologie zmienią świat?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 18:50
Nikt nie przewidział sukcesu sieci internetowej i telefonii komórkowej, nikt też nie zdawał sobie sprawy z głębokości społecznych zmian, których katalizatorem się stały.
rozwiń zwiń