Mariusz Patyra: na płycie znalazły się utwory, o których nagraniu marzyłem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 11:37
- Każdy koncert, na którym grałem ten program, utwierdzał mnie, że to musi zostać uwiecznione jako pamiątka tej cudownej współpracy i spotkania z Krzysztofem Herdzinem - mówił słynny polski skrzypek o swojej nowej płycie "No.24".
Audio
  • Mariusz Patyra o swojej nowej płycie "No.24" (Poranek Dwójki)

"No.24" to album wybitnego wirtuoza skrzypiec Mariusza Patyry nagrany z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Viva. Większość utworów zaaranżował kompozytor Krzysztof Herdzin. Mariusz Patyra wyjaśnił, że pomysł na płytę zrodził się podczas koncertów, które za każdym razem kończyły się owacją i wzruszeniem publiczności. Jak mówi, nie miał innego wyjścia, musiał zarejestrować te utwory w formie albumu.

Muzyk podkreślił, że jego siłą napędową do gry jest rodzina. - Ten album to moment, w którym czuję się szczęśliwy i spełniony przede wszystkim jako człowiek - mówił artysta dodając, że ma szczęście mieć cudowną żonę i dwóch wspaniałych synów. - To daje mi siłę do tego, że nagrywam wszystkie najpiękniejsze utwory, które czuję całym sobą.

Nieśmiertelny Kaprys nr 24 Paganiniego

Szczególnie istotnym utworem na płycie jest dzieło Niccolo Paganiniego Capriccio No.24, op.1, ponieważ jest klamrą rozpoczynającą i kończącą cały album. Ale Mariusz Patyra zaznaczył, że to nie jedyny powód. Kaprys nr 24 jest utworem nieśmiertelnym dla artysty: towarzyszy mu przez całą karierę. Dzięki niemu skrzypek zrozumiał, do czego chce dążyć w muzyce. Ten utwór zapewnił mu też zwycięstwo w 2001 roku w międzynarodowym konkursie Premio Niccolo Paganini, który zwyciężył jako pierwszy Polak w historii konkursu.

Skrzypek opowiadał również m.in. o tym, jakie kompozycje znalazły się na płycie, dlaczego postanowił zagrać jeden z utworów Chopina i czy skrzypce mają przewagę nad fortepianem. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Mariusz Patyra (skrzypek)

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 9.30

am/bch

Czytaj także

Piotr Beczała: poważne sprawy traktuję normalnie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 12:17
- Występ w Bayreuth był dla mnie po prostu kolejnym spektaklem. Przywykłem już do tego, że każde moje pojawienie się na scenie jest przerabiane medialnie, więc nigdy niczego nie odpuszczam - mówił w Dwójce ceniony tenor, który zainaugurował tegoroczny Festiwal Wagnerowski w Bayreuth.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brzmienie szalonych skrzypiec Stradivariego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 17:13
Skrzypce mają już imię "Polonia" nadane 4.12.2018 z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Instrument został zakupiony w maju przez Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna, założycieli portalu FutureNet. Na co dzień na Stradivariusie "Polonia" gra skrzypek Janusz Wawrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzesimir Dębski: pisanie piosenek jest proste

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:04
Krzesimir Dębski, jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów, jest artystą uniwersalnym.  Ma na koncie ponad sto utworów symfonicznych i kameralnych. Skomponował muzykę do ponad stu filmów m.in. "Kingsajz", "Ogniem i mieczem", "W pustyni i w puszczy", "Stara baśń", "1920 Bitwa Warszawska". Zasłynął także jako wybitny skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i autor wielu niezapomnianych piosenek.
rozwiń zwiń