Messages Quartet: stawiamy na siłę emocji bez zbędnej egzaltacji

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 10:00
- Mamy świadomość, że sama muzyka to dziś za mało, żeby zaistnieć, ale sukces sam w sobie nie jest naszym celem - mówiły w Dwójce Małgorzata Wasiucionek oraz Oriana Masternak, członkinie kwartetu smyczkowego.
Audio
  • Messages Quartet o nowej płycie (Poranek Dwójki)
Okładka płyty zespołu Messages Quartet
Okładka płyty zespołu Messages QuartetFoto: Mat. prasowe

Po sukcesie debiutanckiego albumu Szymon Laks String Quartets kwartet powraca z druga płytą: Panufnik, Moniuszko, Penderecki - Kwartety smyczkowe. Skrzypaczki Messages Quartet wyznały, że polski repertuar tych wydawnictw wynika z ich miłości do polskiej muzyki, ale też z chęci przybliżenia słuchaczom mniej znanej twórczości. - Przykładowo Moniuszko wciąż funkcjonuje tylko jako twórca oper. Zupełnie niesłusznie, bo oba jego kwartety są udanymi dziełami. Ten pierwszy jest w charakterze bardzo operowy, ale też stwarza duże pole do przekazu własnych emocji. Jest tam wiele ukrytych znaczeń, które warto pokazać.

W audycji Małgorzata Wasiucionek oraz Oriana Masternak opowiadały o recepcji polskiej twórczości kwartetowej za granicą, ale też o swoim podejściu do grania ("przy możliwie najprostszych i szlachetnych środkach chciałybyśmy osiągnąć jak największą siłę przekazu").

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Wasiucionek oraz Oriana Masternak (skrzypaczki Messages Quartet)

Data emisji: 4.12.2019

Godzina emisji: 8.30

bch/jp

Czytaj także

Roxanna Panufnik: tym utworem chciałam podsumować więź z Polską

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 18:44
- Polska celebruje w tym roku stulecie odzyskania niepodległości, z kolei ja również obchodzę prywatny jubileusz – swoje 50. urodziny - i dlatego chciałam skomponować utwór, który podsumuje moją więź z Polską, jej kulturą muzyczną, który podkreśli moje polskie korzenie - mówiła brytyjska kompozytorka, córka Andrzeja Panufnika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Panufnik. Geniusz, który uciekł z Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 05:55
31 lat temu, w 1991 roku zmarł Andrzej Panufnik. W drugiej połowie lat 40. i pierwszej lat 50. był najjaśniejszą gwiazdą na firmamencie polskiej muzyki. 
rozwiń zwiń