"The End". Nowa płyta chuliganów jazzowej sceny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:22
W "Poranku Dwójki" spotkamy się z Mateuszem Pospieszalskim, saksofonistą zespołu Tie Break. Muzyk opowie o najnowszej płycie zespołu.
Tie Break The End
Tie Break "The End"Foto: Mat. prasowe

Na początek tygodnia "The End", czyli najnowsza płyta kultowego zespołu, określanego mianem "chuliganów jazzowej sceny" - Tie Break.  Powstanie zespołu w końcówce lat 70. było kamieniem milowym rozwoju sceny muzycznej, nie tylko w kategoriach jazzu. W obrębie offowej subkultury lat 80. szybko zdobyli pozycję najciekawszego outsidera.

Wokół Tie Break skupiło się unikalne środowisko artystyczne. Grupa ukształtowała świadomość wielu współczesnych muzyków polskich. Do tej pory zespół stworzył 7 albumów. Jak odczytać tytuł ostatniej płyty? M.in. o to zapytamy Mateusza Pospieszalskiego - saksofonistę Tie Break - podczas rozmowy, na którą zapraszamy o godz. 8.30 (transmisja wideo).

 

Ponadto w audycji:

  • relacja z festiwalu Actus Humanus Nativitas oraz wywiad Rinaldo Alessandrinim - założycielem i dyrygentem włoskiego zespołu muzyki dawnej Concerto Italiano,
  • "Świąteczny czas". Wernisaż wystawy polskich ilustratorów w Galerii Grafiki i Plakatu,
  • spektakle Samuela Becketta w Instytucie Grotowskiego w trzydziestolecie śmierci dramaturga,
  • w cyklu Tajniki Muzyki Marek Bracha opowie o zjawisku pedalizacji.

Nie zabraknie również konkursów "Płyta tygodnia" oraz "Do 3 razy sztuka".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w poniedziałek (16.12) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/bch

Zobacz więcej na temat: płyta Mateusz Pospieszalski
Czytaj także

Mateusz Pospieszalski: zespół Tie Break dał początek jassowi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 21:27
- Ta muzyka jest zbudowana na strukturze wzajemnej adoracji, to znaczy szukania poszczególnych elementów, które dają radość - charakteryzuje muzykę zespołu Tie Break jego saksofonista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Pospieszalski: dla nas tydzień zaczyna się w środę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 15:07
- Jest to płyta spokojna i bardzo różna od tego, co do tej pory zrobiliśmy. Kompozycje, które przygotowuję, i teksty, które pisze Wojtek Waglewski, zawsze są według innej koncepcji niż poprzednia płyta - mówił o albumie "7" zespołu Voo Voo Mateusz Pospieszalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Pospieszalski: Tie Break zawsze lubił bawić się słowem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 13:39
- Nie byliśmy mainstreamowcami i nie wiadomo było do jakiej szufladki nas wsadzić. Zresztą tak jest do dzisiaj. Jeżeli ktoś chce zobaczyć szufladkę, której nie ma, to proponuję posłuchać Tie Breaku - mówi Mateusz Pospieszalski, saksofonista funkcjonującego od 1977 roku zespołu Tie Break. Formacja właśnie wydała album "The End".
rozwiń zwiń