Piotr Kosewski i muzyka Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 17:00
- W piosenkach Przybory poszukuję pięknej polszczyzny, której na co dzień nam brakuje, zwłaszcza we współczesnych kabaretach. On potrafił powiedzieć nawet o rzeczach sprośnych w sposób piękny i poetycki - mówił Piotr Kosewski, który 15 marca wydał album "Piosenki na depresję" z utworami Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.
Audio
  • Piotr Kosewski o płycie "Piosenki na depresję" (Poranek Dwójki)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock/ddisq/mat. prom.

"Piosenki na depresję" to trzynaście pełnych humoru i pięknej polszczyzny utworów. Piotr Kosewski żartuje, że jest to album dla ludzi cierpiących na depresję. - Ci, którzy wysłuchają piosenek i mają depresję, na pewno się w niej utwierdzą, natomiast, ci, którzy jej nie mają, po wysłuchaniu tych interpretacji na pewno się jej nabawią. To oczywiście żart, bo myślę, że Jeremi Przybora by podszedł do tego właśnie z takim dystansem.

- Te piosenki opowiadają o różnych smutnych rzeczach, ale wiemy, że u Jeremiego Przybory nawet smutek wywołuje szeroki uśmiech. Pojawiają się piosenki taki, jak "Weltszmerc" czy "Średnie miasta", które opowiadają o sytuacjach lekko beznadziejnych, ale w humorystyczny sposób - zaznaczył artysta.

Zobacz też: Julia Kociuban: powinniśmy się chwalić polską muzyką>>>

Na płycie usłyszymy śpiew Piotra Kosewskiego do akompaniamentu Anny Rocławskiej-Musiałczyk, jednak wokalista podkreślił, że nie chce on by płyta była postrzegana jako solowa. - Ania stworzyła wybitne aranżacje, we wspaniały sposób koloruje na fortepianie i dodaje emocje. Śmieję się, że ja już nie jestem jej potrzebny. Tyle ze sobą gramy i rozumiemy się bez słów, więc tworzymy udany duet.

Piotr Kosewski zaznaczył, że w obecnej sytuacji, związanej z epidemią, mają z Anną Rocławską-Musiejczyk nadzieję na poprowadzenie premiery płyty online. - Mam też pomysł na koncert, w którym wplotę opowieści między te piosenki - zdradził gość "Poranka Dwójki".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Piotr Kosewski (aktor, wokalista)

Data emisji: 17.03.2020

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Emilian Kamiński: nawet nie wiem, jak liczyć straty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 10:54
- Ten rytm życia, w jakim byliśmy, jest złamany i boję się, jaki będzie powrót i kiedy on nastąpi. Liczę, że gdy to minie, to aktywność kulturalna widzów odżyje i ludzie wrócą do teatrów - mówił Emilian Kamiński, dyrektor warszawskiego Teatru Kamienica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Kociuban: powinniśmy się chwalić polską muzyką

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:50
- Wybór utworów był dość oczywisty, ponieważ chcieliśmy nagrać coś, co dołożyłoby cegiełkę do promowania muzyki polskiej, ale też promowania tych utworów, które są zapomniane lub rzadko wykonywane - mówiła pianistka o płycie "Tansman. Bacewicz. Piano concerts", która była nominowana do nagrody Fryderyki – Album roku Muzyka Koncertująca.
rozwiń zwiń