"Gomora". Tomasz Man: okazałem się złym prorokiem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 09:40
- Tekst powstał kilka lat temu. Pochodzi z większego tekstu "Nad brzegami Babilonu", który napisałem na zamówienie teatru w niemieckim Aahen. Opowiada on skróconą wersję powstania religii. "Gomora" jest jedną z tych opowieści, trochę proroczą jak pokazało życie - mówił autor i reżyser słuchowiska, które w sobotę (16.05) będzie miało premierę na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Reżyser Tomasza Man o swoim słuchowisku "Gomora" (Poranek Dwójki)
Tomasz Man
Tomasz ManFoto: Wojciech Kusiński

Mariusz Bonaszewski 1200.jpg
Premiera słuchowiska "Gomora" Tomasza Mana na antenie Dwójki

Śpiew ptaków nagle ustaje. Przed oczyma pojawia się nuklearny grzyb. Świat po katastrofie. To początek słuchowiska Tomasza Mana "Gomora" - dzieła radiowego, które powstało całkowicie w warunkach izolacji wymuszonej epidemią koronawirusa. W jego konstrukcji brak jest jednego miejsca i czasu akcji.

- Mamy do czynienia z sytuacją, że w schronie zamknięci są ojciec i córka. Mają tam zgromadzone wszystkie potrzebne do przetrwania produkty, hodują rośliny w sztucznym świetle itd. Nastąpiła bowiem atak nuklearny. Nagle dobija się do tego schronu narzeczony córki. Oboje stają przed dylematem, czy wpuścić go do środka, ponieważ narzeczony jest skażony i otwarcie włazu grozi śmiercią. A druga przestrzeń to jest świat zewnętrzny, czyli ten z którego chce się przedostać do środka narzeczony. Jest też trzecia przestrzeń - przestrzeń snu, ponieważ w pewnym momencie ojciec i córka zasypiają - opowiadał gość "Poranka Dwójki", od wielu lat związany z Teatrem Polskiego Radia.

W przedsięwzięcie zaangażowanych jest troje aktorów – Ewelina Ciszewska, Zdzisław Wardejn i Mariusz Bonaszewski. Każde z nich swoje kwestie nagrywało oddzielnie, w warunkach domowych, za pomocą nieprofesjonalnych rejestratorów dźwięku. Aktorzy, instruowani zdalnie przez Tomasza Mana, stworzyli poruszające role zagubionych współczesnych ludzi, których izolacja i brak kontaktu z drugim człowiekiem prowadzą do drastycznych działań.

Premiera "Gomory" na antenie radiowej Dwójki w sobotę 16 maja o godz. 19.30. 

Tomasz Man zaprasza na premierę słuchowiska:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasza Man (dramatopisarz, reżyser teatralny, autor słuchowisk radiowych i adaptacji teatralnych)

Data emisji: 15.05.2020

Godzina emisji: 8.30

pg

Czytaj także

"Exodus". Słuchowisko wybrane przez słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2015 12:00
W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem" przedstawimy radiową realizację tekstu Tomasza Mana pt. "Exodus" w reżyserii autora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pisanie dla radia nie ma ograniczeń". Festiwal Dwa Teatry 2018

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 13:34
- Można wejść do głowy człowieka. Można umieścić akcję w Buenos Aires w 1919 i zrobić to realistycznie. Wspaniałe możliwości daje radio - podkreślał Wojciech Tomczyk w audycji poświęconej dramaturgii radiowej i telewizyjnej.
rozwiń zwiń