"Bestiariusz. Zwierzęta". Zwierzęca natura i ludowe przekazy w książce Witolda Vargasa

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 08:24
Najnowsza książka Witolda Vargasa to kontynuacja popularnych "Bestiariuszy słowiańskich". Autor wskrzesza w niej dawne legendy i rytuały, aby pokazać, jak nasi przodkowie odnosili się do zwierząt, towarzyszących człowiekowi od zarania dziejów. Opowiedział o tym w sobotnim "Poranku Dwójki".
Audio
  • Witold Vargas o swojej najnowszej książce "Bestiariusz. Zwierzęta" (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z producentem Iannem Brennanem o płycie "Fra Fra - Funeral Songs" (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Historia stroju pierwszokomunijnego (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • "Rok w skansenie. Edukacyjna strona internetowa dla dzieci" - opowiada Teresa Ścisłowicz (Dwójka/Poranek Dwójki)
Okładka książki Witolda Vargasa Bestiariusz. Zwierzęta
Okładka książki Witolda Vargasa "Bestiariusz. Zwierzęta"Foto: mat. pras.

"Surrealizm, a nawet absurd niektórych fragmentów moim zdaniem świetnie oddaje irracjonalny stosunek do zjawisk przyrody, jaki charakteryzował naszych przodków. Co z tego, że krowa powstała na prośbę kota, Ewa pływała arką Noego, mysz jest gadem, a wąż zwierzęciem domowym. Sporym zaskoczeniem może okazać się systematyka zwierząt, jaką zastosowałem. Nie ma ona wiele wspólnego z tą, do której przywykliśmy na lekcjach przyrody, natomiast dość wiernie oddaje stosunek człowieka do zwierzęcia w kulturze ludowej", pisze w tej publikacji Witold Vargas, a jej szczegół przedstawił w "Poranku Dwójki".

- Urodziłem się w Ameryce Południowej, gdzie wszystko funkcjonuje razem - realizm magiczny, to nasza pra-rzeczywistość. Jako dziecko z babcią i rodziną żyliśmy w świecie realnym, ale też w opowieściach i tradycjach, w tym, co czyha za rogiem - tłumaczył grafik, ilustrator i pisarz, Witold Vargas. – "Bestiariusz. Zwierzęta" nie jest książką biologiczną, to książka o relacji ludzi wobec zwierząt i nie jest to podręcznik dla rolników. To książka o magicznym stosunku człowieka wobec zwierząt i musiałem dostosować się do systematyki, która jest podporządkowana temu stosunkowi. Najważniejsze w książce jest odróżnianie zwierząt na podstawie ich relacji do człowieka. Wiadomo, że zwierzęta domowe stanowią oddzielną grupę od zwierząt dzikich, których nie widuje się na co dzień. Natomiast "gadziny" to zwierzęta, które uznaje się za szkodliwe, stworzone po to, żeby człowiekowi utrudnić życie, to np. mysz, żmija, nietoperz, ćma – tłumaczył pisarz w "Poranku Dwójki".

Kilka egzemplarzy książki "Bestiariusz. Zwierzęta" można było zdobyć dzwoniąc do nas.

Do tego w audycji:

  • Kolejne odcinki "Historii polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego o 7.50 i "Cudowytwórców" Patrycji Zisch o 8.50;
  • o 8.00 z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka do zdobycia był podwójny pakiet płyt "Gdzie się podział kusy Janek?" i "Kołysała mama smoka" Kai i Janusza Prusinowskich;
  • o 8.10 z Ewą Rossal, kustoszką Muzeum Etnograficznego w Krakowie, porozmawialiśmy o symbolicznym i antropologicznym znaczeniu strojów komunijnych;
  • o 8.35 przybliżyliśmy projekt "Rok w skansenie. Edukacyjna strona internetowa dla dzieci" realizowany w Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec w ramach programu Kultura w sieci. O planowanych działaniach opowiadała twórczyni projektu Teresa Ścisłowicz;
  • około 9.10 rozmawialiśmy z producentem Iannem Brennanem o wyprodukowanej przez niego dla wydawnictwa Glitterbeat Records płycie "Fra Fra - Funeral Songs".

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych innych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią', a także przeglądu prasy i tygodników, o 7.20 i 8.20.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Ewa Rossal (kustoszka Muzeum Etnograficznego w Krakowie)

Data emisji: 30.05.2020

Godzina emisji: 7.00

at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fanfara - tradycyjne brzmienia Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 10:00
Fanfara to festiwal muzyki roztoczańskiej, który gościł w Chłopkowie w ostatni weekend wakacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adwent w wykonaniu Bastardy i pół-Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:44
- Czas, w który wkraczamy późną jesienią, czas wzmożonego życia duchowego, potrwa aż do Wielkanocy. Tak było we wszystkich kulturach. Ten czas ma skierować wektor do wewnątrz, pobudzać refleksję duchową - mówił w "Poranku Dwójki" Remigiusz Mazur-Hanaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie vs. zaraza. Podziel się doświadczeniem i weź udział w badaniach

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 15:37
- 100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. Dziś podejmujemy ten sam gest - mówią przedstawiciele Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zapraszając do udziału w ankiecie dotyczącej koronawirusa. 
rozwiń zwiń