"Szukanie wspólnych słów". Dźwięk i architektura według Katarzyny Krakowiak

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 12:36
- Uznałam, że to budowanie języka architektury jest w tym trudnym obecnym czasie bardzo ważne. Zaczynamy rozmowę od podstawowych pytań, zaczynamy od początku  - opowiadała w Dwójce Katarzyna Krakowiak, która jako pierwsza polska artystka zaprezentuje swoją twórczość w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.
Audio
  • Katarzyna Krakowiak o swoim projekcie przygotowywanym do wystawienia w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie (Poranek Dwójki)
Pawilon Miesa van der Rohe w Barcelonie, gdzie swoją twórczość zaprezentuje Katarzyna Krakowiak
Pawilon Miesa van der Rohe w Barcelonie, gdzie swoją twórczość zaprezentuje Katarzyna KrakowiakFoto: shuttesrstock/Miguel(ito)

Wieśland_zdjęcie.jpg
"Wieśland". Projekt wiejskiej sielanki w nowoczesnym wydaniu

Jakie słowa chcielibyście zachować? Za jakie słowo chcielibyście wziąć odpowiedzialność? Jakie słowo chcielibyście wnieść do naszego wspólnego życia? Między innymi te pytania w swoim architektoniczno-dźwiękowym projekcie zadaje Katarzyna Krakowiak. Co istotne, tłem do tego artystycznego działania jest pandemia i społeczna izolacja.

- W architekturze też rozmawiamy o tym, jaka będzie przyszłość, co się wydarzy, jak będziemy żyć we wspólnej przestrzeni - wyjaśniała artystka. Przygotowywany przez nią projekt będzie szczególną kompozycją architektoniczno-językową: wielogłosem słów. - Nie oczekuję konkretnych słów - podkreślała Katarzyna Krakowiak, zapraszając wszystkich do przesyłania własnych nagrań.

"Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni". Postulat architektury opiekuńczej >>>

Więcej o tej polifonicznej rzeźbie - w rozmowie z "Poranka Dwójki". Tu również przypomnienie o znaczeniu Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. - To miejsce jest pełne otwartości. Pawilon jest tak skonstruowany, żeby nie dzielić, tylko otwierać. Ten dźwięk, który przygotuję, będzie otwierał i rozpoczynał ponownie w tym budynku dyskusję o tym, co wspólnie podejmujemy. Rozmowę z architekturą, z przestrzenią.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Krakowiak (artystka zajmująca się rzeźbą, architekturą i dźwiękiem)

Data emisji: 8.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Dzielnicowy patriotyzm - poznaj warszawskie osiedla

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:42
- Ideą "dzielnicowego patriotyzmu" jest to, żeby przybliżyć mieszkańcom historię różnych warszawskich osiedli, które powstawały przez kilkadziesiąt lat - mówi Grzegorz Mika, architekt i varsavianista. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zaprojektować Muzeum Egipskie? Rozmawiamy z architekt Moniką Arczyńską

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 20:06
Architekt Monika Arczyńska projektowała m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, czy Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie. Jak mówiła w tej pracy najbardziej fascynuje ją to, że z jej pomocą można zmieniać świat w naprawdę widoczny sposób.
rozwiń zwiń