Jak zaprojektować Muzeum Egipskie? Rozmawiamy z architekt Moniką Arczyńską

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 20:06
Architekt Monika Arczyńska projektowała m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, czy Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie. Jak mówiła w tej pracy najbardziej fascynuje ją to, że z jej pomocą można zmieniać świat w naprawdę widoczny sposób.
Audio
  • Architekt - zawód, który ewoluuje razem z człowiekiem (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Akira Kaelyn

Polskie uczelnie zapewniają bardzo dobre przygotowanie teoretyczne, ale teorię trzeba umieć przełożyć na realne rozwiązywanie problemów dr inż. Monika Arczyńska

To zawód, w którym wymagane są i zdolności artystyczne, i ścisły umysł, a także głowa pełna pomysłów. Gdy dodamy do tego lata studiów i praktyki, powstają zachwycające budynki, niektóre zyskują status kultowych. Zaprojektowany budynek, park, czy przestrzeń publiczna, będą miejscami, które podziwiać i z których korzystać będą pokolenia. - Kiedy wybierałam ten zawód, nie do końca zdawałam sobie sprawę, z czym będzie wiązało się jego wykonywanie - opowiadała.

View this post on Instagram

Hurgdaga musuem After a much-anticipated wait, Hurghada’s very first museum, deemed the first space to exhibit antiquities on the Red sea coast, has been inaugurated . With a strong focus on ‘Beauty and Luxury’ across ancient Egyptian to modern history, the museum is home to over 1,500 artifacts which are exhibited according to various themes such as daily life, sports, royal imagery in ancient Egypt. Additionally, more distinct items are exhibited, such as Coptic icons, a decorated case which encases the Torah scrolls, oil painting portraits, as well as a unique bust statue of queen Meritamun. Merit-Amun, Ramses II’s daughter, painted limestone statue, from the Ramesseum at Thebes. Detail. Egyptian Civilisation, New Kingdom, Dynasty XIX. Most of the items were taken from artifact storages from areas in the Red Sea area as well as from the rest of the country.

A post shared by Grand Egyptian museum (GEM) (@grand_egyptian_museum) on

Warto określić obszar swojej pracy, bo ten zawód, to nie tylko projektowanie budynków. Zastanówmy się, co jako architekt możemy zaofeorwać światu dr inż. Monika Arczyńska

- Nie znałam żadnego architekta i nie do końca zdawałam sobie sprawę, jak odpowiedzialna jest to praca. Mój wybór podyktowany był wszechstronnością tego kierunku - łączył elementy sztuki z dziedzinami ścisłymi. Podobało mi się, że będę mogła wykorzystać wiele swoich talentów - mówiła podkreślając, że w tym zawodzie ważne jest, by być osobą wszechstronną.

- Naturalnie trzeba mieć techniczny dryg, ale nie chodzi o to, by być świetnym w każdej dziedzinie. To dosyć różnorodny zawód, który pozwala na wybranie ścieżki, dzięki której będziemy mogli rozwijać indywidualne predyspozycje.

Choć dziś architektka ma na swoim koncie imponujące projekty budynków, obecnie postanowiła skupić się na tzw. etapie przedprojektowym. Uczestniczy w tworzeniu budżetów partycypacyjnych, konsultuje projekty zagospodarowania przestrzeni z mieszkańcami, wypracowuje wytyczne dla architektów, którzy w przyszłości będą wykonywali te projekty. 

Żartowała, że to zawód, w który wpisana jest największa liczba nadgodzin. By, osiągnąć efekt, nad którym pracujemy, musimy często poświęcić bardzo dużo czasu. - Jeśli jednak stanie się to naszą pasją, ciężko będzie nam przestać - zapewniała. 

Więcej o pracy architekta usłyszycie w nagraniu rozmowy Dominiki Klimek z dr inż. Moniką Arczyńską.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: dr inż. Monika Arczyńska (wykładowczyni na Politechnice Gdańskiej, prowadzi biuro konsultingowo-projektowe a2p2 architecture&planning)

Data emisji: 28.05.2020

Godz. emisji: 14.09

ac

Czytaj także

Blokowiska - codzienność w krajobrazie Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 09:00
- W swoim pierwszym bloku mieszkałam około 20 lat. Ja tego nie wybierałam, zostałam tam przyniesiona prosto ze szpitala, wtedy wszyscy moi rówieśnicy mieszkali w blokach - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Betonia". - Później unikałam bloków z lat 70., z początkowej epoki Gierka, bo miały niski sufit. Chyba przetestowałam wszystkie formy mieszkalne tego typu - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co daje nam humor?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 19:07
Gdy tylko pojawiła się pandemia, pojawiły się również strony z memami i żartami. Dla jednych nie na miejscu i obrażające, innych bawiły i odwodziły od smutnej rzeczywistości. Czy w poważnych sytuacjach humor jest dobrym wyjściem? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medytacja - relaks dla umysłu i dla ciała

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 20:14
Medytacja to, jak podreślają praktycy coś więcej, niż technika relaksacyjna. Jak mówią, wpływa nie tylko na ciało, ale i na umysł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak oszczędza. "Coraz chętniej, ale cały czas za mało"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 18:00
Przez trzy miesiące żyliśmy bez pokus, bo nie mieliśmy ani gdzie, ani na co wydawać pieniędzy. Czy to była skuteczna lekcja oszczędzania? Czy dopiero początek "zaciskania" pasa? 
rozwiń zwiń