Dzielnicowy patriotyzm - poznaj warszawskie osiedla

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:42
- Ideą "dzielnicowego patriotyzmu" jest to, żeby przybliżyć mieszkańcom historię różnych warszawskich osiedli, które powstawały przez kilkadziesiąt lat - mówi Grzegorz Mika, architekt i varsavianista. 
Audio
  • Grzegorz Mika opowiada o projekcie "Dzielnicowy patriotyzm", realizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Arcaion/Pixabay

- Większość warszawskich osiedli kojarzy się anonimowo. My chcieliśmy pokazać, że nie wszystko jest takie jednolite, jak się to wydaje - wyjaśnia varsavianista, który w każdy wtorek na fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego poprowadzi nowy cykl spotkań on-line "Dzielnicowy patriotyzm".

Blok, osiedle, dom, dzielnica - to pojęcia zaliczane do najważniejszych, a zarazem kontrowersyjnych, które definiują rozwój miast w XX wieku. - My opowiadamy o budynkach, o osiedlach, o budownictwie wielorodzinnym, zmianie obrazu miast - zdradza gość Kasi Dydo. - Po wojnie budownictwo "uprzemysłowione" miało być zasadniczym sposobem rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Przez 40 lat starano się ten kryzys zażegnać. Można powiedzieć, że ukształtowało to warszawiaków i całą generacje Polaków nawet - dodaje. 


Grzegorz Mika podkreśla, że osiedla, jako miejsca zamieszkania miały oferować też pewien program społeczny, który miał poprawiać jakość zamieszkania, właśnie oferując dostęp do szkół, parków, miejsc zabaw w bezpośrednim sąsiedztwie. Ta infrastruktura pomocnicza była bardzo istotna w ówczesnych projektach, choć nie zawsze została zrealizowana. 

Dziś szacuje się, że co czwarty warszawiak nadal mieszka w bloku lub na osiedlu wzniesionym w latach 1945-1989. Te miejsca nazywane są blokowiskami czasem traktowane, jak niechciane dziedzictwo PRLu. 

Niechęć do tych osiedli wynika z tego, że niektóre z nich były realizowane szybko, niedokładnie, nie była realizowana architektura pomocnicza. Pozostawały odległe od miasta i anonimowe Grzegorz Mika

Gość Czwórki zwraca uwagę, że ostatnie lata przyniosły nowe spojrzenie na blokowiska dawnych lat, swego rodzaju rewaloryzację myślenia. Nie bez znaczenia była tu jakość współczesnego budownictwa, głównie wyposażenia go w architekturę pomocniczą - miejsca na szkoły, przedszkola, biblioteki czy domy kultury. 

Wśród licznych warszawskich osiedli Grzegorz Mika wymienia architektoniczne perełki, jak Sady Żoliborskie, tzw. serek bielański czy Osiedle Wierzbno. W cyklu Muzeum Powstania Warszawskiego "Dzielnicowy patriotyzm" spacerujemy przez kolejne epoki i kolejne osiedla - zaprasza varsavianista. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Grzegorz Mika (architekt, varsavianista)

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 11.40

pj

Czytaj także

"Architektura Polski 1945-1989". Obiektywnie o projektowaniu w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 12:56
- Architektura z przełomu lat 1945-1989 brzydko się starzeje. Myślę, że to jeden z powodów jej negatywnego odbioru przez następne pokolenia - mówiła Anna Cymer historyczka, popularyzatorka kultury, dziennikarka, autorka książki o polskiej architekturze z czasów PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robimy w zamknięciu? Odpowiedź w nowym serialu w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 12:00
- To serial dla wszystkich, którzy wierzą, że każdą sprawę można załatwić jutro - mówi Ireneusz Grzyb, scenarzysta, reżyser i montażysta dostępnego w internecie serialu "Co robimy w zamknięciu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak jedzą w filmach? Łukasz Muszyński poleca filmy o jedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 15:21
Pandemia zamknęła nas w domach. Jedną z tych rzeczy, za którymi tęsknimy, jest smaczne, restauracyjne jedzenie. Warto zobaczyć je choćby na ekranie. 
rozwiń zwiń