"Desire". Aleksandra Kurzak: śpiewanie takiego repertuaru było moim pragnieniem

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:36
- Od mojego debiutu na scenie minęło już 20 lat. Moje role w większości to były komedie, bądź to mozartowskie czy też belcanto. Zawsze jednak bardzo ciągnęło mnie do repertuaru werystycznego, do Pucciniego i właśnie do Verdiego. To rzeczywiście repertuar bardzo bliski memu sercu - mówiła światowej sławy śpiewaczka o swojej najnowszej płycie pt. "Desire".
Aleksandra Kurzak
Aleksandra KurzakFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Posłuchaj
07:15 KURZAK Poranek [ PR2]PR2 (mp3) 6 lipiec 2020 08_01_08.mp3 Aleksandra Kurzak o swoim nowym albumie pt. "Desire" (Poranek Dwójki)

 

Opera 1200.jpg
Eleanor Steber - wielki talent, bez wielkiego szczęścia

To pierwsza solowa płyta Aleksandry Kurzak zarejestrowana dla Sony Classical. Znalazły się na niej arie m.in. z oper Verdiego, Dworzaka, Moniuszki, Pucciniego czy Czajkowskiego. Sopranistce towarzyszy Morphing Chamber Orchestra, a dyryguje Frédéric Chaslin.

- To było moje wielkie marzenie odkąd byłam nastolatką. Moje pierwsze płyty, jakie sobie kupiłam to były "Pajace" z Marią Callas i "Tosca" z Leontyne Price. Do nastawionej na całym regulator muzyki śpiewałam w domu pełnym głosem jeszcze jako skrzypaczka, zanim zaczęłam brać lekcje śpiewu. Płyta "Desire" to spełnienie olbrzymiego pragnienia noszonego w sercu. Stąd ten tytuł - podkreślała artystka.

Jak tłumaczyła, w kreowanych przez siebie postaciach szuka przede wszystkim pierwiastka kobiecości. - Zawsze staram się znaleźć tę część feministyczną, ale w tym pozytywnym tego słowa znaczeniu. Coś, co nas odróżnia od mężczyzn; coś, co przyciąga mężczyzn do kobiety - stwierdziła.

W tym tygodniu "Płytą Tygodnia" w Poranku Dwójki" jest właśnie "Desire" Aleksandry Kurzak.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Aleksandra Kurzak (śpiewaczka)

Data emisji: 6.07.2020

Godzina emisji: 8.00

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Aleksandra Kurzak: mama jest moją nauczycielką, zawdzięczam jej mój warsztat techniczny

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 15:50
Światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak opowiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia m.in. o początkach swojej kariery, wybieranym przez nią repertuarze oraz nowym albumie "Desire: A Selection Of Opera Arias For Soprano". Premiera płyty odbyła się 29 maja 2020 roku. 
rozwiń zwiń