"Smak Pho". Wietnamczycy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 13:59
- Long ma w sobie coś takiego, że świeci. Szukałam takich ludzi. Jak człowiek coś takiego ma, to nie ma problemu pracować z naturszczykami - mówiła w "Poranku Dwójki" Mariko Bobrik, reżyserka filmu "Smak pho", w którym główną rolę zagrał amator.
Plakat
PlakatFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
14:28 [ PR2]PR2 (mp3) 6 lipiec 2020 09_30_00.mp3 Mariko Bobrik o filmie "Smak pho" (Poranek Dwójki)

 

"Smak Pho". To ciepła opowieść o relacjach między ojcem i córką oraz wyzwaniach, jakie dla przywiązanych do swojej tradycji i kultury Wietnamczyków wiążą się z życiem w Polsce. Mariko poprzez obiektyw kamery wprowadza widza w życie społeczności wietnamskiej w Warszawie, pokazując jej tęsknoty, ale i determinację w dążeniu do celu.

Mariko Bobrik pochodzi z Japonii, przyjechała do Polski w 2002 roku, żeby studiować w Łódzkiej Szkole Filmowej. Już wówczas rzucili jej się w oczy liczni mężczyźni o azjatyckim wyglądzie. - Dowiedziałam się, że Wietnamczycy byli w tamtym czasie największą mniejszością w Polsce. To mnie zainspirowało - wspominała.

Różnice kulturowe, klimatyczne, inność na każdej niemal płaszczyźnie życia. Dla przybyszów z Dalekiego Wschodu zderzenie z polską rzeczywistością to skok na głęboką wodę. - Nieustannie pytamy kim jesteśmy. Konfrontujemy się z faktem, że nie jesteśmy stąd - tłumaczyła Japonka. - To jest doświadczenie indywidualne, a świat jest bardzo skomplikowany i różnorodny.

krkino.pl/Smak Pho zwiastun PL

Thang Long Do, fizyk z wykształcenia, który wcielił się w głównego bohatera, także ma ciekawe doświadczenia. - Jeden z trzech synów Longa chciał zostać aktorem i iść na studia. Long postanowił pójść na casting i przekonać go, że to zły pomysł. Przyszedł i chciał udowodnić, że nie dostanie tej roli, a dostał - zaznaczyła reżyserka.

Opowieść Mariko Bobrik wychodzi od typowego spojrzenia na Wietnamczyka. Bohater jest kucharzem. - Chciałam, żeby był bardzo stereotypowy. Chciałam zacząć od stereotypu i zagłębić się. Pokazać, że każdy ma swoją historię - wyjaśniała reżyserka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Mariko Bobrik (reżyserka)

Data emisji: 6.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Kierunek: Noc". Serial o końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:28
- Nasz serial opowiada o tym, co jest w trakcie apokalipsy, czyli o pierwszych chwilach, kiedy już wiemy, że jest jakieś wydarzenie, ale nie wiadomo, na czym polega. Jedynie, że to zabija i musimy uciekać. Pytanie, czy uciekając, uda nam się zrozumieć, co się dzieje - opowiadał Ksawery Szlenkier o serialu "Kierunek: Noc", który można oglądać w internecie od 1 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Madejski: tę historię poznawałem przez całe swoje życie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 10:14
- Tytuł tej książki nawiązuje, oczywiście, do rzezi wołyńskiej, ale tak naprawdę jest to historia całej najnowszej Polski w pigułce, widziana oczami mojej babci - opowiadał w Dwójce autor książki "Zosia z Wołynia".
rozwiń zwiń