Natalia Rubiś: powinniśmy wracać do Moniuszki i być z niego dumni

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 10:54
- "Hrabina" to przepiękne melodie, część bardzo polskich, część zupełnie europejskich. Teraz, jak tak słucham, czy uwertury w wykonaniu Europy Galante, czy innych arii moich kolegów i koleżanek, te melodie są fantastyczne. Maestro Biondi dodaje do tego jeszcze swój włoski temperament - mówiła w "Poranku Dwójki" śpiewaczka.
Natalia Rubiś
Natalia RubiśFoto: KAK/materiały prom.

Posłuchaj
13:18 Poranek Dwójki 18.08.2020 rubiś.mp3 Śpiewaczka Natalia Rubiś o koncertowym wykonaniu opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa" (Poranek Dwójki)

 

CHOPIN 1.jpg
XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa. Od Beethovena do Chopina"

W środę (19.08) będzie miał miejsce jeden z punktów kulminacyjnych tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa" - koncertowe wykonanie opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodowym gronem solistów, Europą Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej. To nie tylko wykonanie koncertowe, ale przede wszystkim nagranie, które ma poszerzyć fonografię moniuszkowską, od kilku lat kompletowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

W czasie koncertu w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej Natalia Rubiś wykona partię Broni. - Jest to młoda dziewczyna, wnuczka Chorążego. To takie skrzydło bardzo polskie w tej operze - tradycjonaliści, którzy są bardzo wierni polskim wartościom i tradycjom. Bronia została oddana na ogładę do domu Hrabiny, ale tęskni za swoją sielską posiadłością. Jest sierotą i bardzo chciałaby kochać. Zakochuje się w młodzieńcu Kazimierzu, który swoje oko zawiesił na Hrabinie. W końcu jednak odwzajemnia on uczucie Broni i się pobierają - opowiadała sopranistka.

Czytaj także:

Co ciekawe, tytułowa partia w operze "Hrabina" też została napisana przez Stanisława Moniuszkę na sopran. - Hrabina ma do zaśpiewania ekstremalne dźwięki, zarówno bardzo nisko, jak i bardzo wysoko. Jej tessytura rozpina się od B do C trzykreślnego - tłumaczyła Natalia Rubiś.

W audycji artystka mówiła również m.in. o tym, jak budzi swój głos i o inscenizacji "Halki" ze swoim udziałem.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Natalia Rubiś (sopranistka)

Data emisji: 18.08.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

201. urodziny Moniuszki. Olga Pasiecznik: wykonanie jego pieśni to nobilitacja

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 12:00
- Kiedy dostałam propozycję takiego recitalu, to natychmiast się zgodziłam i ogromnie ucieszyłam. Śpiewanie utworów jednego z największych polskich kompozytorów w rocznicę jego urodzin, na pierwszej scenie w kraju, to ogromne wyróżnienie - mówiła w "Poranku Dwójki" wybitna sopranistka Olga Pasiecznik, która przy akompaniamencie Ewy Pobłockiej zaśpiewa najsłynniejsze pieśni Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: Rok Moniuszkowski to był niesamowity czas

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 20:56
- To truizm co powiem, że muzyka Moniuszki jest znana. Natomiast były oczywiście utwory, które pozostawały w cieniu. Przypominam sobie, że swego czasu byliśmy z delegacją Polskiego Radia u  Marii Fołtyn, żeby porozmawiać o Moniuszce. To było na długo przed Rokiem Moniuszki. Pani Maria zapytała wtedy, a co z "Mildą" i z "Nijołą". "To trzeba będzie zrobić" - wspominał dyrygent.
rozwiń zwiń