V Koncert Niepodległości "Westerplatte". Walka o polskie morze w pieśniach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 13:27
- Współczesne nurty muzyczne pięknie się przenikają z tradycją, tworząc coś, co nie jest kakofonią, a harmonią - mówił o aranżacjach historycznych utworów, które złożą się na V Koncert Niepodległości "Westerplatte" Jacek "Wiejski" Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, reżyser, scenarzysta i producent wydarzenia.
Widok z lotu ptaka pomnika Westerplatte ku pamięci polskich obrońców
Widok z lotu ptaka pomnika Westerplatte ku pamięci polskich obrońcówFoto: shuttesrstock/Curioso.Photography

Posłuchaj
15:44 [ PR2]PR2 (mp3) 1 wrzesień 2020 09_31_23.mp3 V Koncert Niepodległości "Westerplatte", czyli dzieje polskiej walki o dostęp do morza (Poranek Dwójki)

 

Historia ponad 1000 lat opowiedziana muzyką - tak opisać można wydarzenie organizowane z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. V Koncert Niepodległości "Westerplatte" to opowieść o walce o dostęp do polskiego morza. Historia znalazła odzwierciedlenie w polskich pieśniach, których trud odnalezienia - np. w kronikach Galla Anonima zadali sobie organizatorzy wydarzenia.

- Przygotowanie każdego koncertu to są lata grzebania w starych nutach, zapisach, kronikach - opowiadał Jacek "Wiejski" Górski. - W tym roku mieliśmy wyjątkowe szczęście. Znaleźliśmy kroniki, które odnoszą się do roku 967, kroniki Widukinda z Korbei, mnicha benedyktyńskiego, który jako współczesny Mieszkowi I opisał jego walkę z grafem saskim Wichmanem.

Czytaj także:

"A więc wojna!". Komunikat Polskiego Radia z 1 września 1939 roku 

Schleswig-Holstein - koń trojański Hitlera

Dwa rozdziały z kronik saskich dotyczą wydarzeń, o których opowiedzą współcześni muzycy. - Udało nam się dopasować je do melodii, którą chcemy opowiedzieć tę historię - mówił reżyser - i jako prapremierowy utwór zostanie dziś zagrany na Westerplatte, a chodzi o wydarzenia sprzed 1053 lat - podkreślił.

Niemal wszystkie utwory zaaranżowano w otoczeniu współczesnej instrumentalistyki. Pojawią się brzmienia z kręgu jazzu, rocka, muzyki klasycznej, elektronicznej czy poezji śpiewanej. - Łączymy różne nurty muzyczne, żeby na ich tle zaprezentować utwór dawny, pierwotny, czasami archaiczny - zapowiadał gość "Poranka". - Cały koncert składa się z utworów mało znanych. Mamy w dorobku już ponad 160 aranżacji polskich pieśni patriotycznych, historycznych hymnów. Sięgamy po pieśni kompletnie nieznane - zaznaczył.

Koncert odbędzie się bez udziału publiczności. Nagranie zostanie udostępnione online. Szczegóły na koncertniepodleglosci.pl.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Jacek "Wiejski" Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej 

Data emisji: 1.09.2020

Godzina emisji: 9.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orkiestra Polskiego Radia. Michał Klauza: najbliższe miesiące będą dla nas wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 11:29
- W tym tygodniu rozpoczęliśmy próby, dzięki Bogu wszyscy jesteśmy zdrowi. Bardzo się cieszę, że Polskiemu Radiu udało się doprowadzić do tego, że mamy bardzo bezpieczne warunki pracy - mówił w "Poranku Dwójki" szef artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie przed pierwszym od wybuchu epidemii koronawirusa występem zespołu. Zakończenie sezonu w niedzielę 21 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Atom String Quartet: koncerty online mają swoje wady i zalety

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 11:01
- Jest to dla nas nowa sytuacja. Nie bardzo wiemy do końca, jak traktować te koncerty. Czy mamy się czuć jak w studio nagraniowym, czy jak na sali koncertowej? Wiadomo, doświadczenie bycia przed kamerami po prostu się zdobywa, aczkolwiek na pewno mamy możliwość dotarcia do dużo szerszego grona słuchaczy - mówili członkowie zespołu, który w sobotę (5.09) wystąpi w ramach cyklu "Domówka z Dwójką".
rozwiń zwiń