Bartek Wąsik: "Wizje Amen" Messiaena to utwór fascynujący

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:20
- To jest dzieło, które przez swój monumentalizm i odrębny świat muzyczny jest rzadko wykonywany. Wiąże się to też z trudnościami, które się w nim kryją, bo nie możemy udawać, że jest prosty wykonawczo. My z Emilią za tę kompozycję zabieraliśmy się już od kilku lat - mówił w Dwójce pianista Bartek Wąsik, który wraz z Emilią Sitarz wykona "Wizje Amen" Oliviera Messiaena podczas Festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju.
Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz i Bartek Wąsik)
Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz i Bartek Wąsik)Foto: Mat. promocyjne

MWMP_1200x660.jpg
Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju w radiowej Dwójce
Posłuchaj
14:01 _PR2_AAC 2020_10_27-08-31-40.mp3 Emilia Sitarz i Bartek Wąsik o "Wizjach Amen" Oliviera Messiaena (Poranek Dwójki)

Lutosławski Piano Duo to duet fortepianowy, stworzony przez dwójkę znakomitych pianistów: Emilię Sitarz i Bartłomieja Wąsika. Specjalnie na Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju Lutosławski Piano Duo przygotował spektakularne wydarzenie muzyczne. Będzie to polska prapremiera dzieła "Wizje Amen", stworzonego przez wybitnego dwudziestowiecznego francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena.

Bartek Wąsik podkreślił, że utwór, chociaż fascynujący, jest bardzo skomplikowany w swojej budowie. - Kilkanaście taktów ćwiczy się kilkanaście dni, więc to powoduje, że pianiści często po niego nie sięgają. Wydaje mi się też, że do wykonania tego utworu potrzebny jest zespół scalony, który gra ze sobą wiele lat, tak jak my. Kiedy ma się doświadczenie wspólnego grania, wypracowywania swoich emocji przez lata, to część pracy odpada. A to jest twardy orzech do zgryzienia i do tego dzieła trzeba podejść z pokorą, ale nie na kolanach - mówił pianista.

Czytaj też:

Emilia Sitarz podkreśliła, że mistyczna kompozycja Messiaena, która powstała w okupowanym Paryżu w 1943 roku, to muzyka wizjonerska. Pełna jest jednak problemów natury technicznej. - Tam jest milion nut i pianista powinien mieć po sześć palców w każdej ręce - żartowała artystka. - Na pewno jest tam bardzo ciekawa warstwa dźwiękowa i doszukiwanie się na tych ogromnych płaszczyznach jakiejś narracji nie jest proste. Jednak to jest nasza tajemnica, jak podchodzimy do tego utworu. Możemy go zagrać, myśląc, że gramy West Side Story albo tańce połowieckie i jeśli efekt będzie dobry, to tylko to się liczy.

Transmisja koncertu Lutosławski Piano Duo w Programie 2 Polskiego Radia we wtorek (27.10) od godz. 19.30.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Emilia Sitarz i Bartek Wąsik (Lutosławski Piano Duo)

Data emisji: 27.10.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Marcin Świątkiewicz: klawesyn stał się moim nauczycielem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 11:00
- Klawesyn, zbudowany przez Christiana Fuchsa jakieś dwanaście lat temu, to jest instrument dla mnie ważny. To kopia instrumentu flamandzkiego Johannesa Ruckersa. Udało mi się kupić go pod koniec studiów i ja się od niego bardzo wiele nauczyłem - mówił w Dwójce jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów i kompozytorów młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju. "Wartość tej muzyki jest niezmienna"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 10:00
- Program tegorocznego festiwalu, który domykał się późną jesienią ubiegłego roku, skorelowany był z rzeczywistością względnie uporządkowaną. Potem to wszystko się rozkołysało, ale te projekty, które się zrodziły z myślą o tegorocznej edycji, o dziwo nabrały innego spojrzenia, które nazywam epidemiczną ostrością patrzenia na nowe sytuacje - mówił w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
rozwiń zwiń