Nagroda im. Stefana Treugutta dla Igora Gorzkowskiego za "Inny Świat"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 12:45
- Ta nagroda to miłe podsumowanie tej wielkiej przygody jaką była realizacja spektaklu już od momentu wyboru tekstu, pracy nad nim, pracy nad adaptacją, poprzez intensywne dni zdjęciowe i premierę - mówił dramaturg i reżyser Igor Gorzkowski.
Piotr Tabakiernik, Igor Gorzkowski i Andrzej Brzoska
Piotr Tabakiernik, Igor Gorzkowski i Andrzej BrzoskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych przyznało  Igorowi Gorzkowskiemu to prestiżowe wyróżnienie za reżyserię spektaklu "Inny świat" w Teatrze Telewizji. Przypomnijmy, że spektakl, który powstał w 100. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, był pierwszą telewizyjną adaptacją wspomnień pisarza z czasów niewoli w sowieckim łagrze. Igor Gorzkowski jest dramaturgiem, reżyserem, współzałożycielem Studia Teatralnego Koło, oraz twórcą blisko 40 spektakli.

Inny świat 1200.jpg
Igor Gorzkowski: "Inny świat" to moje największe wyzwanie adaptacyjne

Posłuchaj
12:41 _PR2_AAC (gosc_Poranka_Dwojki)_2020_11_30-09-31-37.mp3 Rozmawiamy z Igorem Gorzkowskim - dramaturgiem, reżyserem, laureatem nagrody im. Stefana Treugutta (Poranek Dwójki/Dwójka)

- W przypadku Teatru Telewizji to jest to moja debiutancka realizacja, taki dosyć późny debiut. Chyba mam dobrą rękę do późnych debiutów, bo w radiu debiutowałem 7 lat temu ze spektaklem "Mewa", który zdobył Grand Prix na festiwalu "Dwa Teatry" i teraz nagroda za "Inny Świat" w Teatrze Telewizji - mówił Igor Gorzkowski na antenie Dwójki.

Facebook/Poranek Dwójki/Igor Gorzkowski o spektaklu telewizyjnym "Inny świat"

Igor Gorzkowski o spektaklu telewizyjnym "Inny świat"

- "Inny świat" to moje największe wyzwanie adaptacyjne. (...) Całe to dzieło składa się z takich mikropowieści - fascynujących w lekturze, ale dużo trudniej ułożyć z nich ciąg dramaturgiczny, który jest w teatrze konieczny, żeby utrzymać uwagę widza - mówił Igor Gorzkowski, reżyser spektaklu telewizyjnego "Inny świat" na podstawie prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Premiera dzisiaj o 21:00. Więcej: https://bit.ly/2W2aKAp

Opublikowany przez Poranek Dwójki Poniedziałek, 21 października 2019

Reżyser zwrócił uwagę, że festiwal "Dwa Teatry" nie odbył się w tym roku.

- Straciliśmy możliwość konfrontacji bezpośredniej spektaklu z publicznością. Bo przecież w Sopocie sale są wypełnione po brzegi i jest szansa spotkania z publicznością, co daje taką zwrotną energię, którą wkłada się w pracę nad spektaklem - opowiadał w audycji. - Sam teatr przenoszony do innych mediów odarty jest z takiego podstawowego założenia jakim jest spotkanie energetyczne ludzi tu i teraz. Dlatego szukając form dla internetu, trzeba myśleć zupełnie inaczej i szukać nowych rozwiązań, innych środków. Rodzaj streamingu, transmisji z teatru na żywo wydaje mi się, że generalnie wychodzi w jakiś sposób okaleczony.

Czytaj więcej:

Jak opowiadał nasz gość w tym roku udało mu się doprowadzić do trzech premier, które zostały zarejestrowane. Obecnie jest przed premierą "Psiego serca" w Teatrze Osterwy w Lublinie.

- Odbyła się próba generalna, odbyła się rejestracja, teraz odbywa się proces montażu, ale to jest trudne doświadczenie, bo przez taki rodzaj niestabilności wokół nas trudno jest zaplanować w gruncie rzeczy datę premiery. Trudno jest zaplanować ten ostatni moment, w którym jesteśmy z aktorami na takim etapie podbiegu do premiery - mówił Igor Gorzkowski. - W zasadzie cała energia kumuluje się na tym pierwszym spotkaniu z publicznością. Jeżeli nie dochodzi do niego i nie ma potem tej zwrotnej energetycznej, to właściwie zostajemy w jakiejś pustce. Wydaje mi się, że żadna rejestracja nie wypełnia później tej pustki w gruncie rzeczy i to spotkanie nie jest spotkaniem pełnowartościowym.

W audycji rozmawialiśmy również o funkcjonowaniu teatru w nowej formie w internecie i jego odbiorze przez widzów.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Igor Gorzkowski (dramaturg, reżyser, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło, twórca blisko 40 spektakli, laureat nagrody im. Stefana Treugutta za spektakl "Inny świat").

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

"Dwa Teatry". Słuchowiska przed publicznością

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 12:32
- Najciekawsza jest ta konfrontacja własnych wyobrażeń i projekcji z publicznością - podkreślał Wojciech Tomczyk, opowiadając o Festiwal Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio ma 95 lat - ruszył serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 12:25
- Chcemy, żeby serwis był przekrojowym kompendium wiedzy o obszarach zainteresowania Polskiego Radia. Chcemy pokazać, że Polskie Radio było we wszystkich najważniejszych historycznych, kulturalnych, sportowych wydarzeniach i że jest ogromnym bogactwem dźwięków - mówi współautorka serwisu Izabella Mazurek. 
rozwiń zwiń