Rafał Janiak: to mój hołd dla Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 12:00
- "Postscriptum 8’37″≈8(.)6… in memoriam Krzysztof Penderecki" - moim celem było autorskie, emocjonalne odzwierciedlenie poprzez muzykę naszego największego kompozytora XXI wieku - mówił kompozytor i pedagog Rafał Janiak. 
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: Shutterstock/wjarek
mid-Penderecki1200.jpg
Maciej Tworek: profesor Penderecki zdobywał serca młodych

Za nami szczególny koncert poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu, podczas którego miało miejsce światowe prawykonanie kompozycji "Postscriptum 8’37″≈8(.)6… in memoriam Krzysztof Penderecki" Rafała Janiaka. Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej dyrygował maestro Antoni Wit.


Posłuchaj
12:26 _PR2_AAC (gosc_2_Rafal_Janiak)_2020_12_07-09-32-39.mp3 W audycji opowiadamy o światowym prawykonaniu kompozycji "Postscriptum 8’37″≈8(.)6… in memoriam Krzysztof Penderecki" (Poranek Dwójki)

-  Ta partytura jest hołdem złożonym Mistrzowi i jest "utworem biograficznym", w którym, jak w kinie, wątki z życia kompozytora przeplatają się z historią ojczystego kraju. Nie brak tu cytatów z jego muzyki - niektóre z pewnością będą od razu czytelne, inne zaś są głęboko przetworzone i zakamuflowane w gęstwinie dźwięków. 6 sekund to jeden rok z życia - 8’37” - 86 lat cennego czasu dla polskiej kultury - mówił Rafał Janiak.

Krzysztof Penderecki - serwis specjalny

Nasz gość zdradził, że jest to najbardziej matematyczna z jego kompozycji. - Wierzę, że ta matematyka służy oddaniu głębokich emocji, które towarzyszyły mi w trakcie odejścia profesora Krzysztofa Pendereckiego. Na to wszystko, na tą biografię kompozytora trudno nie nałożyć naszej historii, i to się dzieje. Trudno mówić o Krzysztofie Pendereckim bez mówienia o polskiej historii, na którą był niejednokrotnie bardzo wrażliwy i odpowiadał swoją twórczością - mówił gość audycji.

Czytaj także:

Jak podkreślał Rafał Janiak, Antoni Wit i Krzysztof Penderecki to postaci fundamentalne dla jego muzycznego rozwoju, a jego kompozycje zostały docenione przez maestro. - Nie ukrywam, że moja partytura "Człowiek z manufaktury" od początku przypadła kompozytorowi do gustu. Później mieliśmy okazję spotykać się z Krzysztofem Pendereckim i z moimi innymi utworami. Bardzo dużo ciepłych słów usłyszałem na ich temat. Nawet małżonka profesora powiedziała mi, że Krzysztof Penderecki rzadko chwali kompozytorów, a zwłaszcza młodych kompozytorów, więc tym bardziej czułem z jego strony mentorskie wsparcie - opowiadał na antenie Dwójki.

W repertuarze koncertu - dostępnego od niedzieli na kanale YouTube Filharmonii Krakowskiej - znalazły się również dzieła zmarłego w Krakowie 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego: Epitaphium Artur Malawski in memoriam, VI Symfonia Pieśni chińskie, Agnus Dei z Polskiego Requiem i Stabat Mater z Pasji wg św. Łukasza. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadził maestro Antoni Wit.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Rafał Janiak (kompozytor, dyrygent, pedagog)

Data emisji: 7.12.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: nikt nie napisał wspanialszej symfonii niż "Eroica"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 18:24
W ramach 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, przesuniętego na jesień z powodu pandemii, w piątek (16.10) został zagrany koncert, który poprowadził Jerzy Maksymiuk. W programie utwory Krzysztofa Pendereckiego i Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze wielkie symfoniczne dzieło Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 07:48
Młodzieńczy, niepokorny, prowokujący... po skomponowaniu "Pasji Łukaszowej" Krzysztof Penderecki natychmiast dojrzał.
rozwiń zwiń