Wawelskie balletto. "Będziemy bawić się z Królową Boną"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 10:00
- Taniec jest formułą, która nadaje się na nośniki wizualne i w tej formule będziemy przestawiać "Wawelskie balletto" w ramach cyklu "Kraków tańcem malowany". To tańce z epoki renesansu, przywiezione przez Bonę Sforzę do Krakowa, a tańczone w Polsce jeszcze przez wiele lat - mówiła w Dwójce Romana Maciuk-Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/EvGavrilov

Posłuchaj
11:52 Poranek Dwójki 30.12.2020 Romana Agnel.mp3 Romana Maciuk-Agnel o filmie online "Wawelskie balletto" z cyklu "Kraków tańcem malowany" (Poranek Dwójki)

Elżbieta Cherezińska 1200.jpg
Elżbieta Cherezińska: historia jest zapętlona na wielu płaszczyznach

"Wawelskie balletto" to specjalny sylwestrowy film online w ramach cyklu "Kraków tańcem malowany", będącego tegoroczną odsłoną Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Kluczową postacią jest królowa Bona Sforza, dzięki której do Polski trafiły takie tańce jak pawana, passamezzo, a także przedstawienia baletowe zwane balletto

- Ten spektakl to zaproszenie do przedstawień dworskich, w których dworzanie przebierali się za różne postacie. U nas to będą po prostu warzywa, a dokładnie włoszczyzna, bo przecież królowa Bona przywiozła je do Polski. A z tańców będzie uroczysta pawana, jako wstęp do tańca na dworze, ale też będą i tańce bardziej skoczne: galiarda, courante, czy allemande, także będzie co tańczyć - zapowiadała Romana Maciuk-Agnel.

Czytaj też:

  Dyrektor Baletu Cracovia Danza podkreśliła, że szczególnie ważnym elementem, który warto sobie przygotować na ten wyjątkowy wieczór, będą maski. - To właśnie Bona wprowadziła bale maskowe, czyli tak zwane maskarady. Będą zatem maski, które przedstawiają renesansowe muzy, a więc bardzo oryginalne, ale wszystkie maski włoskie są tu mile widziane - mówiła.

  W sylwestrowym odcinku z cyklu "Kraków tańcem malowany" pojawi się również gość specjalny  Joanna Solecka. Znakomita krakowska klawesynistka opowie o wyjątkowym repertuarze muzyki dworskiej, popularnej na wawelskim zamku w okresie renesansu. - To będą "hity z epoki" - dodała Romana Maciuk-Agnel.

  Czytaj też:

  Romana Maciuk-Agnel opowiadała również m.in. o planach wpisania poloneza na listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO, a także niezwykłych jubileuszach, które w 2021 roku czekają Balet Cracovia Danza. Wspominała też, które tańce polskie w ostatnim czasie cieszą się największym zainteresowaniem.

  ***

  Tytuł audycji: Poranek Dwójki

  Prowadził: Paweł Siwek

  Gość: Romana Maciuk-Agnel (tancerka, choreograf, pedagog tańca, dyrektor Baletu Cracovia Danza)

  Data emisji: 30.12.2020

  Godzina emisji: 9.30

  Czytaj także

  Aleksandra Dziurosz: Międzynarodowy Dzień Tańca to święto radosne

  Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 21:28
  - Uruchomiliśmy akcję "Tańcz", skupioną wokół Międzynarodowego Dnia Tańca. Myśleliśmy, że będzie skromna liczba wydarzeń, ale mamy aż 54 całodniowe programy online, które wpisały się do naszej akcji. Jesteśmy dumni, bo w chwili obecnej wszyscy w Polsce tańczą - mówiła zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca.
  rozwiń zwiń
  Czytaj także

  Zofia Rudnicka: Gerard Wilk tańczył każdym mięśniem, każdym zmysłem

  Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 12:20
  - Gerard wyjechał z Polski w poszukiwaniu nowych wyznań. Zespół Bejarta był w naszym kraju dwa razy: w 1966 i 1970 roku. To właśnie po tej drugiej wizycie Gerard zaangażował się do tego zespołu. Oczywiście najpierw miał przesłuchanie, bo trzeba odpowiadać fizycznie i artystycznie choreografowi, który nas do zespołu przyjmuje - mówiła przyjaciółka i monografistka jednego z najciekawszych polskich tancerzy XX wieku.
  rozwiń zwiń