Andrzej Boreyko: będzie to wyjątkowy i niezwykły koncert sylwestrowy

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 09:00
- Ten koncert to złoty kluczyk, który powinien otworzyć drzwi do nowego świata, nowego czasu, nowego roku, w którym może być tylko i wyłącznie lepiej - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
Andrzej Boreyko
Andrzej BoreykoFoto: PR2

Posłuchaj
06:03 PR2_AAC 2020_12_31-08-39-29_boreyko.mp3 Andrzej Boreyko zaprasza na sylwestra z Filharmonią Narodową (Poranek Dwójki) 

Przed nami wyjątkowy koncert sylwestrowy. Wyjątkowy z kilku powodów. Usłyszymy m.in. Romana Statkowskiego, jak i słynne dzieła rodziny Straussów.

Sylwester_KV_SYLW_Main_2.jpg
Koncertowy Sylwester Polskiego Radia

- Rzeczywiście jest to dla mnie wyjątkowy i niezwykły koncert sylwestrowy. Prowadziłem w swoim życiu wiele koncertów sylwestrowych w różnych krajach. W każdym kraju te koncerty mają swoje tradycje. Dla Filharmonii Narodowej przygotowaliśmy program, który łączy muzykę popularną, typową dla koncertu sylwestrowego, czyli kompozycje rodziny Straussów, jak i muzykę, której się przyjemnie słucha i jest pozytywna. To jest to, czego nam bardzo brakuje w tej chwili. Wiary w to, że będzie dobrze. Ja w to wierzę - podkreślał Andrzej Boreyko.

Muzyczne niespodzianki

Jedną z niespodzianek tego wieczoru będzie współczesna premiera symfonicznego dzieła polskiego neoromantyka - Romana Statkowskiego. Jego zapomniany Polonez B-dur nie został wydany za życia autora, zachował się w rękopisie z archiwum w Wilnie i z inicjatywy Andrzeja Boreyki został przygotowany specjalnie na koncert sylwestrowy.

- Zaczynamy od Poloneza Statkowskiego. Pierwsze wykonanie odbyło się w roku 1900, a potem partytura i głosy zaginęły. Po wielu, wielu latach udało nam się znaleźć ten rękopis - mówił gość Dwójki.

Nie zabraknie też dzieł rodziny Straussów, a wśród nich licznych polek, jedną zaś, dowcipną i do dziś popularną Polkę-pizzicato bracia Johann Jr i Josef napisali wspólnie.

- Podczas wykonywania dzieł rodziny Straussów postaramy się rozweselić naszą publiczność. Wymyśliliśmy kilka zabawnych sytuacji, podobnie jak to jest na koncertach z Wiednia, mamy nadzieję, że się spodobają - zapowiadał Andrzej Boreyko.

Czytaj też:

Ponadto w programie znajdzie się m.in. urocza stylizacja walca dokonana przez Władysława Szpilmana tuż przed wybuchem II wojny światowej, jak i inne, znane i lubiane dzieła muzyki klasycznej.

- Chciałbym przy okazji życzyć wszystkim Słuchaczom bardzo dużo zdrowia, pozytywnego podejścia do życia, a przede wszystkim wiary i nadziei w to, że będzie dobrze - powiedział dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.

Transmisja koncertu na antenie, dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia. Początek o godz. 20.00.

Wieczór poprowadzą dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia - Róża Światczyńska i Paweł Siwek.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Boreyko (dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej)

Data emisji: 31.12.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Sylwester z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 13:00
Polskie Radio na sylwestrowy wieczór przygotowało propozycje dla miłośników różnych gatunków muzycznych. Radiowa impreza z udziałem dziennikarzy, wspaniałych gwiazd m.in.: Jareckiego, Małgorzaty Ostrowskiej, Wojciecha Cugowskiego, Lanberry, Izabeli Trojanowskiej, Łąki Łan, Kamp! i muzyków Filharmonii Narodowej, odbędzie się bez ograniczeń liczby uczestników. Zapraszamy do wspólnego świętowania i powitania Nowego Roku z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwójka na sylwestra. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: to będzie muzyczna podróż

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 15:15
- Jestem dumna i cieszę się, że Polskie Radio i Dwójka są zawsze w Wiedniu obecne i nasi słuchacze mogą słuchać tego, co każdego roku przygotowują na ten koncert wiedeńczycy wraz z kolejnymi zapraszanymi dyrygentami - powiedziała w Polski Radiu 24 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor i redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń