Maciej Olewniczak: trzeba mieć świadomość otaczających nas dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:00
- Otacza nas nie tylko wszechobecny obraz, ale również sfera dźwiękowa, która jest przez nas codziennie pomijana. Jesteśmy atakowani wizyjnością, a ja proponuję otwarcie się na audiosferę i słuchanie tego, co wokół nas dźwięczy - mówił w Dwójce Maciej Olewniczak, muzyk i pomysłodawca "dźwiękospacerów".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/nimito

Zegar czas 1200.jpg
Jan Maciejewski: nasze życie przypomina narrację Prousta

Posłuchaj
12:11 Poranek Dwójki Olewniczak 5.02.2021.mp3 Maciej Olewniczak o "dźwiękospacerach" (Poranek Dwójki)

W latach 70. ubiegłego stulecia kanadyjski kompozytor Raymond Murray Schafer stworzył koncepcję "ekologii dźwięków". Polega ona na badaniu otaczającego nas pejzażu dźwiękowego. Towarzyszącą nam sferą dźwiękową od lat interesuje się również akustyk i muzyk Maciej Olewniczak, który postanowił zorganizować zajęcia, noszące nazwę "dźwiękospacerów".

- "Dźwiękospacery" polegają na tym, że idziemy i słuchamy. Słuchamy tzw. audiosfery, czyli tego, co dzieje się wokół nas. Najlepiej jest to zrobić, wybierając się na spacer, siadając na ławeczce, zamykając oczy i wsłuchując się w otoczenie - wyjaśnił gość audycji.

Czytaj też:

Zdaniem Macieja Olewniczaka, środowisko dźwiękowe wokół nas staje się coraz bardziej inwazyjne. Jednak nie powinniśmy pomijać tego, co wokół nas wybrzmiewa.

- Każda pora roku i nawet pora dnia ma swoje brzmienie. Są też dźwięki charakterystyczne dla każdego miasta. Mogą to być dzwony z określonego kościoła albo przejeżdżające pociągi. To buduje swoistą sferę dźwiękową, dzięki której możemy stworzyć sobie w głowie mapę dźwięków naszego miasta. Idąc w określone miejsce, wiemy, jakich dźwięków się spodziewać, chociaż są też takie strefy miejskie, gdzie dźwięk pojawia się znienacka - podkreślił gość "Poranka Dwójki".

Czytaj też:

Muzyk zdradził również, że najlepszą metodą na taki "dźwiękospacer" jest wsłuchiwanie się w otoczenie z zamkniętymi oczami. Wykluczenie naszego głównego bodźca – wzroku – ułatwi bowiem skupienie się na otaczającej nas audiosferze.

- Nasz mózg jest tak skonstruowany, że niweluje długotrwały dźwięk i hałas, więc nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Przy takim spacerze dźwiękowym nagle otwieramy zmysł słuchu właśnie na tę sferę. Dojdziemy w końcu do takiej wprawy, że zaczniemy słyszeć wszystkie brzmienia i zwracać na nie szczególną uwagę.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Maciej Olewniczak (akustyk, realizator dźwięku, muzyk)

Data emisji: 5.02.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 05:58
Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polscy architekci na świecie". Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało książkę

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 02:00
Nowa publikacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych pokazuje losy Polaków mało znanych szerokiej publiczności. Książka jest kontynuacją wydanej w ubiegłym roku publikacji "Polacy światu. Znani nieznani".
rozwiń zwiń