Radosław Osiński: Helmut Newton czynił fotografię modową artystyczną

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:00
- Wiele osób, które przyjdą na naszą wystawę zobaczą, że Helmut Newton widział kobiety jako niezależne, silne, pewne siebie, dumne ze swojego ciała i znajdzie tutaj inspirację do myślenia o sobie - mówił o wystawie "Lubię silne kobiety" dr Radosław Osiński, kurator Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Helmut Newton -  znany fotograf mody (1994)
Helmut Newton - znany fotograf mody (1994)Foto: PAP/Newscom

Posłuchaj
14:56 Poranek (Helmut) 2021_02_12-09-35-48.mp3 Rozmowa z Izabelą Wierzbińską i dr. Radosławem Osińskim o wystawie i filmie dokumentalnym poświęconym Helmutowi Newtonowi (Poranek Dwójki)

helmut newton 663 pap/ARCH jpg
"Jego najcenniejsze fotografie powstały jako zlecenia komercyjne". Radosław Osiński o Helmucie Newtonie

12 lutego na ekrany kin wchodzi film "Helmut Newton. Piękno i bestia". W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej można oglądać prace fotografa na wystawie zatytułowanej "Lubię silne kobiety".

Helmut Newton był niemiecko-australijskim fotografem mody. Karierę rozpoczął na łamach australijskiego wydania magazynu "Vogue", który dał mu rozgłos w Europie. Po przeniesieniu się do Paryża pracował dla Yves Saint Laurent i Thierry Mugler, a także dla magazynów takich jak "Elle", "Harper’s Bazaar" czy "Vanity Fair". Współpracował z topowymi modelkami świata, a na swoich fotografiach nie szczędził erotyzmu, nagości i perwersji.

Kobiecy głos

Bohaterkami fotografii Newtona były kobiety. Choć większość najbardziej cenionych i rozpoznawalnych zdjęć stanowią owoce zleceń komercyjnych, to nigdy produkt czy reklamowana odzież nie gra w nich głównej roli. Zarówno dokument, jak i wystawa rzucają światło na twórczość Helmuta Newtona, w której nagość i wyuzdanie stało się formą wyrazu, który mimo wielu zarzutów o mizoginizm fotografa, oddaje ich kobiecości siłę i władzę.

Fotorelacja z wernisażu wystawy "Helmut Newton: Lubię silne kobiety" 16 października 2020 roku. Głównym partnerem...

Opublikowany przez CSW Toruń Poniedziałek, 19 października 2020

- Helmut Newton pokazuje kobiety i ten dokument jest też z ich perspektywy nakręcony. Modelki, które widzimy na zdjęciach Newtona, ożywają w filmie i opowiadają o tym, jak się z nim pracowało i jakim był człowiekiem. To jest największa wartość tego dokumentu, bo nagle mówią te, które można było tak łatwo ocenić, oceniając również Helmuta Newtona - mówiła Izabela Wierzbińska.

Biografia Newtona oprócz wielu fascynujących wątków obrosła wieloma mitami i stereotypami. Dokument, który mamy okazję oglądać w na nowo otwartych kinach studyjnych, nie rozlicza się z nimi, pozostawia odbiorcy przestrzeń do osobistej oceny postaci Helmuta Newtona przez jego niejednoznaczną twórczość.

Korespondencja sztuk

Znaczenie dokumentu o życiu i twórczości Helmuta Newtona ma również wymiar ściśle powiązany z jego artystycznymi upodobaniami. - Helmut Newton uważał, że idealne zdjęcie musi być jak filmowy kadr. Rzeczywiście często komponował sytuacje przed obiektywem jak sceny filmowe, albo bezpośrednio nawiązywał do kina - mówił dr Radosław Osiński.

Filmowe kadry Newtona, inscenizowane ujęcia możemy oglądać zarówno w dokumencie, jak i na wystawie w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, które na dwóch piętrach wystawienniczych prezentuje ponad 200 prac fotografa.

- Warto obejrzeć dokument, żeby zobaczyć jego zdjęcia na dużym ekranie i poczuć tego ducha kina w jego twórczości - mówił kurator wystawy.

Przenikanie przestrzeni wizualnych filmu i fotografii stanowi temat różnorodnych działań edukacyjnych organizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej. Wśród spotkań towarzyszących wystawie znajduje się szereg wywiadów z twórcami filmowej biografii Newtona.

Wystawa 1200.jpg
"Dziary" – wystawa fotografii Maurycego Gomulickiego

Powrót do galerii i sal kinowych

12 lutego to również data, w której ponownie zostaną otwarte kina, teatry i filharmonie. Dołączają one do otwartych już od 1 lutego muzeów i galerii sztuki.

- Dotarcie do 12 lutego było na wariackich papierach, natomiast jest to bardzo szczęśliwy dzień dla wszystkich kinomanów. Jestem przekonana, że w ten weekend kina będą wypełnione w tych 50%, w których mogą, bo ten głód kultury, po tych kilku miesiącach, kiedy nie można było pójść do kina, jest bardzo duży - mówiła Izabela Wierzbińska.

Podobne oblężenie przeżywają obiekty muzealne. - Działamy już od ponad tygodnia i rzeczywiście potwierdzam te obrazki, które można było zobaczyć w mediach, do Centrum Sztuki Współczesnej też ustawiają się kolejki - mówił dr Radosław Osiński - W ubiegły weekend, przez dwa dni, wystawę Helmuta Newtona obejrzało 800 osób - dodał kurator.

Oficjalny zwiastun filmu:

Źródło: YouTube kinopodbaranami

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Izabela Wierzbińska (dystrybutorka filmu "Helmut Newton. Piękno i bestia") i dr Radosław Osiński (kurator Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu)

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 9.30

am/ml

Czytaj także

Dwaj światowej sławy polscy wynalazcy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 22:12
Jan Heweliusz i Piotr Lebiedziński dokonali przełomowych wynalazków w dziedzinach, którymi się zajmowali. Ich dotyczyły naukowe zagadki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Perepeczko o tym jak w tydzień została fotografem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 17:05
Aktorka, była modelka. W 1966 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Od 1970 przez 10 lat była aktorką Teatru Komedia, gościnnie występowała w Teatrze Dramatycznym oraz Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Gościem audycji "Już taka jestem" była Agnieszka Fitkau - Perepeczko. 
rozwiń zwiń