Nikola Kołodziejczyk: Chick Corea - moja pierwsza i największa pianistyczna inspiracja

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 11:53
- Eksperymentalny okres w jego twórczości był dla mnie czymś rewelacyjnym. Natomiast miałem również składankę jego największych hitów, którą dostałem od rodziców i muszę powiedzieć, że rzeczywiście ta płyta spowodowała duże poprzestawianie się w głowie pewnych priorytetów - mówił Nikola Kołodziejczyk, pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent wspominając zmarłego 9 lutego Chicka Coreę.
Chick Corea (1941 - 2021)
Chick Corea (1941 - 2021)Foto: shutterstock.com/Onyx9

Posłuchaj
05:04 Kołodziejczyk o Chicku 2021_02_15-07-45-18.mp3 Nikola Kołodziejczyk wspomina Chicka Coreę (Poranek Dwójki)

Kazimierz Jonkisz 1200.jpg
Kazimierz Jonkisz ENERGY. Posłuchaj koncertu i zobacz wideo

Nikola Kołodziejczyk, ze względu na swoje różnorodne doświadczenie muzyczne wspominał twórczość Chicka Corei z perspektywy pianisty, kompozytora oraz aranżera. Jako pierwsze zetknięcie z jego twórczością wymienia fascynację muzyką elektroniczną z wizjonerskim użyciem syntezatorów i okres eksperymentalny.

- Na samym początku, kiedy jeszcze nie wiedziałem, że będę się zajmować muzyką najbardziej zainspirowała mnie jego melodyjność i otwartość na różne poszukiwania brzmieniowe, które w dalszym ciągu zachowywały tą melodyjność i strukturę kompozycji, która powodowała, że jest to tak łatwo przyswajalne przy merytorycznym skomplikowaniu - opowiadał Nikola Kołodziejczyk.

Chick Corea, uważany za pioniera fusion, w swojej twórczości nie ograniczał się do standardowych jazzowych inspiracji, ale poszukiwał ich w całej rozciągłości muzycznego świata. Zdaniem Kołodziejczyka na wyjątkowe wyróżnienie zasługują jego kompozycje powstałe w wyniku zachwytu nad muzyką latynoamerykańską.


Bernard Maseli
Bernard Maseli: jestem zaszczycony, że znalazłem się w takim towarzystwie

- To było dla mnie zaproszenie do świata jazzu, który był z jednej strony totalnie nastawiony na improwizacje, ale z drugiej strony witał się z tą klasyczną techniką - opowiadał kompozytor - Bardzo mnie zainspirowała płyta My spanish heart - dodał.

Inną płytą, którą Nikola Kołodziejczyk wyróżnił jako najbardziej inspirującą było Play, którą kompozytor nazwał przykładem "komprowizacji", zamierzonego komponowania z szaleństwem improwizacji.

Zdaniem gościa "Poranka Dwójki" Chick Corea był idealnym przykładem wybitnego kompozytora i niebywale uzdolnionego pianisty zarazem. - Jego siłą jest to, że to myślenie o kompozycji i wykonawstwie w jego twórczości się przenika - podsumował Nikola Kołodziejczyk.


***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Nikola Kołodziejczyk (pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent)

Data emisji: 15.02.2021

Godzina emisji: 7.45

Rozmowę przeprowadzono w ramach audycji "Poranek Dwójki".

ml

Czytaj także

Nowy album "Musica libera"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 16:50
Naszymi gośćmi w audycji "Wybieram Dwójkę" byli muzycy - Marcin Danilewski (skrzypek) i Grzegorz Biegas (pianista), którzy nagrali nowy album "Musica libera" z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Meyera i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Chick Corea. "Kończy się pewna epoka jazzu". Dwójka wspomina muzyka

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 10:40
- Pamiętam dobrze, kiedy pierwszy raz spotkałem się z jego muzyką w 1994 roku. Zrobiło to na mnie niesamowite wrażenie, czegoś takiego wcześniej nie słyszałem. Zdecydowanie, był jedną z moich głównych inspiracji - tak pianista Dominik Wania mówił o zmarłym Chicku Corei. Pianistę wspominamy dziś w radiowej Dwójce.
rozwiń zwiń