REKLAMA

Benjamin Grosvenor: Liszt to kompozytor o wielu obliczach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 10:25
- Liszt potrafi być zarówno demoniczny, jak i poetycki. Szczególnie interesujący jest późny etap jego twórczości, w którym odrzucał wirtuozerię charakteryzującą jego wcześniejsze utwory, korzystał z możliwości fortepianu oszczędniej, zwracając się w stronę atonalności i impresjonizmu - mówił o inspiracji do swojej nowej płyty zatytułowanej "Liszt", pianista Benjamin Grosvenor.
Benjamin Grosvenor
Benjamin GrosvenorFoto: Andrej Grilc

Posłuchaj
08:00 Poranek B. Grovenor 2021_02_18-08-37-31.mp3 Rozmowa z Benjaminem Grovenorem o jego nowe płycie poświęconej twórczości Franciszka Liszta (Poranek Dwójki)

akordeon 1200.jpg
Łukasz Matuszyk: to efekt moich poszukiwań skupionych wokół muzyki ludowej

Benjamin Grovenor to pianista młodego pokolenia, znany z żywiołowych i przenikliwych interpretacji. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Royal Academy of Music. Swoją grę doskonalił pod okiem Christophera Eltona, Leifa Ove Andsnesa, Stephena Hough i Arnaldo Cohena. W repertuarze sięga po kompozycje Chopina, Francka, Busoniego, a także wielu innych. Jego najnowsza płyta poświęcona jest jednak twórczości Franciszka Liszta.

- Dojrzałem w końcu do decyzji, by nagrać album monograficzny, i Liszt wydawał mi się naturalnym wyborem ze względu na to, że od zawsze miałem w swoim repertuarze jego utwory. Mój dziadek, zmarł w zeszłym roku i pomyślałem, że tą płytą mogę mu złożyć najpiękniejszy hołd - opowiadał pianista. - Zależało mi na tym, by ukazać różne oblicza muzyki Liszta, a także jego interpretacje dzieł innych kompozytorów.

Nieoczywisty repertuar

Spośród wybranych przez pianistę utworów na płycie znajdzie się m.in. często krytykowana i niedoceniana Sonata h-moll, a także transkrypcje: Reminiscencje Normy na podstawie opery Belliniego i schubertowska pieśń Ave Maria.

- Liszt był absolutnym mistrzem transkrypcji. Jego świadomość możliwości fortepianu była zdumiewająca, przy pomocy klawiatury potrafił ukazywać dzieła innych kompozytorów w zupełnie innym, bardzo korzystnym świetle. Szczególnie ciekawie przenosił na fortepian brzmienie ludzkiego głosu - mówił Benjamin Grovenor. 

W rozmowie z Moniką Zając, Benjamin Grosvenor wielokrotnie podkreślał talent kompozytorski Franciszka Liszta, który za jego życia wielokrotnie był niedoceniany lub przykrywany ogromnym talentem pianistycznym, wybitną wirtuozerią wykonań i sceniczną przebojowością artysty.

W kręgu Chopina

Na płycie znajdzie się również wątek chopinowski, który ukryty jest w kompozycji Berceuse. Berceuse Des-dur op. 57 Fryderyka Chopina skomponowane zostało w 1844 roku z myślą o córeczce przyjaciółki kompozytora i śpiewaczki - Pauliny Viardot. Inspirację tą słychać z kojąco monotonnych partiach Kołysanki. Berceuse w wydaniu Liszta jest jednak naznaczone jego wyjątkowym temperamentem.

- Inspiracje Chopinem są tu wyraźne - tytuł, tonacja, rozwiązania harmoniczne, powtarzana tonika w basie, delikatne, filigranowe figuracje… Liszt jest jednak zdecydowanie mroczniejszy od Chopina, jego Berceuse ma w sobie więcej namiętności, udręki. Uważam, że to zdecydowanie zbyt rzadko grywany i nagrywany utwór, tym chętniej włączyłem go do programu płyty - mówił Benjamin Grosvenor.


🎙💿🎶 I am delighted to announce that I have re-signed to Decca Classics, my recording home for the last decade. The first...

Opublikowany przez Benjamina Grosvenor Środa, 6 stycznia 2021

Anderszewski Bach 1200.png
Anderszewski gra Bacha. "Dopiero po montażu ułożył się porządek płyty"

W rozmowie "Poranka Dwójki" pianista zdradził również swojego koncertowe plany na najbliższy rok oraz podzielił się swoimi muzycznymi inspiracjami.

- Z dużą przyjemnością gram ostatnio Chopina. Oczywiście staram się poszerzać repertuar także o nowe koncerty – obecnie pracuję nad trzecim Prokofiewa, który miałem wykonywać w zeszłym roku, a który – mam nadzieję – uda mi się po raz pierwszy zaprezentować publiczności już wkrótce. Poza tym czas wypełniają mi większe formy Schumanna i Brahmsa - opowiadał gość "Poranka Dwójki".

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość:
Benjamin Grosvenor (pianista)

Data emisji: 18.02.2021

Godzina emisji: 8:30

Rozmowę przeprowadzono w ramach audycji "Poranek Dwójki".

ml

Czytaj także

Przewodnicząca jury Konkursu Chopinowskiego: finaliści mogą nas zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:51
- To, co z tego konkursu można wnioskować, to dobry poziom i przygotowanie. Pierwsza trójka, jak i pozostali finaliści, mogą nas zaskoczyć w kwietniu oraz w październiku - komentowała wyniki zakończonego właśnie Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Kukulska: "Czułe struny" do muzyki Chopina to zuchwały pomysł

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:00
- Jest taka potrzeba sięgania do utworów, które bardzo dobrze znamy i pokazywania ich od nowa. Czy trzeba rzeczywiście pokazywać Chopina na nowo? Może to muzyka skończona, która wskoczyła na pomnik? - pytał w "Poranku Dwójki" Adam Sztaba, jeden z aranżerów kompozycji Chopina na płycie Natalii Kukulskiej "Czułe struny".
rozwiń zwiń