Daria Kopiec: w delikatności też jest siła. Nie zawsze trzeba iść "po trupach do celu"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 09:00
- "Własne śmieci" to zaśmiecony umysł, który sam już nie wie, czy dana postać jest sobą i wyraża swoje myśli, czy odtwarza jakieś odpadki ze swojej rzeczywistości - mówiła w Dwójce reżyserka Daria Kopiec.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/doomu

Posłuchaj
17:32 Dwójka 30 marzec 2021 Poranek Dwójki Kopiec.mp3 Rozmowa z Darią Kopiec o filmie "Własne śmieci" (Poranek Dwójki)

 

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z reżyserką Darią Kopiec o krótkometrażowej animacji "Własne śmieci". 


własne śmieci kadr 1200.jpg
"Własne śmieci" z nagrodą na SXSW

- Film skupia się głównie na rodzinnym obiedzie, ale myśląc o moim głównym bohaterze, myślałam także o tym, jak trudno w dzisiejszym świecie wyselekcjonować, które informacje są istotne i którym warto zaufać w naszym życiu i za nimi podążać - mówiła Daria Kopiec. 

Informacyjne śmieci

Reżyserka podkreśliła, że porządna selekcja informacji, które do nas docierają jest kluczowa we współczesnych czasach i umiejętność wyboru tego, na co warto poświęcić czas stanowi szczególną wartość. Daria Kopiec podkreśliła także, że ogromne znaczenie mają "śmieci", które mamy w naszych głowach od czasów dzieciństwa.

- Słowa, którymi jesteśmy karmieni w dzieciństwie podczas dorastania mają swoje konsekwencje w życiu, kiedy odwołujemy się do pewnych wzorców, do mechanizmu, który jest nam najbliższy. Kiedy nie wiemy, jak zareagować to reagujemy w sposób mechaniczny - mówiła Daria Kopiec.


Nagrody i wyróżnienia

Film został doceniony zarówno w kraju, jak i poza granicami. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień:

  • Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski (2020) - Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu animowanego za "odważne pełne znaczeń i ekspresji, łączenie różnych technik, świata teatru i animacji"
  • Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" (2020) - Wyróżnienie za krótkometrażowy film animowany za "pierwsze, drugie i trzecie, czyli za wszystkie ciężkostrawne rodzinne obiady, które pamiętamy"
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda & Anima" (2020) - Grand Prix "Złoty Żmij" w konkursie "Anima.PL"
  • SXSW Film Festival (Austin, 2021) - Wyróżnienie Specjalne Jury w kategorii animowanego filmu krótkometrażowego za "umiejętność opowiadania historii"

✨Jestem szczerze poruszona nagrodą, tym bardziej, że film WŁASNE ŚMIECI jest krótki, bardzo kameralny i traktujący o...

Opublikowany przez Darię Wiktorią Kopiec Piątek, 19 marca 2021

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Daria Kopiec (reżyserka)

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 8.30

nk

Czytaj także

"Pan Wołodyjowski" - ważny film w burzliwych czasach

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 05:58
28 marca 1969 roku w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miała miejsce uroczysta premiera filmu "Pan Wołodyjowski" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Przy realizacji tak ważnego dla Polaków obrazu, realizatorzy natrafili na liczne trudności właściwe dla burzliwego roku 1968. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Maślona i film o Kościuszce. "To nie będzie zwykłe kino historyczne"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 20:00
- Tym, co mnie pociągnęło w projekcie filmu o Kościuszce, to był ogromny potencjał na opowiadanie filmowe. Druga rzecz to bliski mi bohater – chłop Ignacy, który z wielu powodów jest mi bliski. Od początku czułem, że to dla mnie okazja, by opowiedzieć o chłopstwie, moim pochodzeniu i przodkach - mówił w Dwójce Paweł Maślona – reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy.
rozwiń zwiń