"Polski El Greco". Autorka: trudno uwierzyć, że nikt wcześniej nie sięgnął po tę historię

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 13:11
- Liczba zbiegów okoliczności i dramatycznych momentów, które towarzyszyły tej historii na przestrzeni kilkudziesięciu lat była tak nieprawdopodobna, że najpierw zdecydowałam się na opisanie jej w formie reportażu literackiego, ponieważ wymagała dogłębnej dokumentacji - mówiła Katarzyna J. Kowalska, autorka książki i reżyserka filmu "Polski El Greco".
Katarzyna J. Kowalska
Katarzyna J. KowalskaFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Posłuchaj
17:27 Poranek Dwójki 5.04.2021 kowalska.mp3 "Polski El Greco". Fabularyzowany dokument Katarzyny J. Kowalskiej (Poranek Dwójki) 
POLONA - Kapela Jana Rafalskiego, lata 60. XX wieku. 1200.jpg
"Agonia". Bardzo współczesny film o muzyce tradycyjnej

Główną bohaterką tego fabularyzowanego dokumentu jest dr Izabella Galicka - historyk sztuki, która wraz z Hanną Sygietyńską-Kwoczyńską i fotografem Witalisem Wolnym w 1964 roku dokonała zdumiewającego odkrycia. W prywatnym mieszkaniu księdza z malutkiej parafii w Kosowie Lackim znajdował się obraz El Greca.

- Ta historia wymagała tego, żeby ją chronologicznie opowiedzieć, wiernie odtworzyć fakty, no i jeszcze wygrać z czasem, ponieważ jedna z odkrywczyń – Iza Galicka była już ciężko chora, gdy zaczynałyśmy prace nad filmem, a Hani Segietyńskiej już wtedy z nami nie było. Dlatego na tym ostatnim etapie, gdy zapadła decyzja o zrobieniu filmu, najważniejsze dla mnie było, żeby nagrać Izę Galicką, żeby choć jeden świadek wydarzeń mógł opowiedzieć tę historię - podkreślała reżyserka i autorka scenariusza filmu "Polski El Greco".

Zobacz zwiastun filmu:

źródło: YouTube Instytutu Pileckiego

W historii, którą Katarzyna J. Kowalska najpierw opowiedziała w książce pod tym samym tytułem niesamowite jest też to, że pierwsza publiczna prezentacja obrazu El Greco miała miejsce dopiero w 2004 roku. Równo czterdzieści lat po jego odkryciu...

Naprawdę ciężko mi uwierzyć, że nikt po tę historię nie sięgnął wcześniej. Od Izy Galickiej wiem, że zgłaszali się dziennikarze, którzy usłyszeli o nieprawdopodobnych losach obrazu i chcieli je opisać za pomocą reportażu, może nawet powieści. Natomiast to się nie udało. Nie wiem dlaczego. Czy brakowało czasu, zapału, a może chęci? - zastanawiała się Katarzyna J. Kowalska.

Szerszy kontekst historyczny

Film "Polski El Greco" to nie tylko historia sensacyjnego odkrycia dzieła i postaci dwóch wybitnych badaczek: dr Izabelli Galickiej i Hanny Segietyńskiej-Kwoczyńskiej. To także fascynująca panorama powojennej Polski, zniszczonej przez totalitaryzm niemiecki i zniewolonej przez sowiecki, gdzie ocalenie i ochrona dziedzictwa kultury stają się dla niektórych życiową misją.

Telewizyjna premiera dokumentu w Poniedziałek Wielkanocny (5.06) o godz. 18.20 w TVP2.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna J. Kowalska (reżyserka i autorka scenariusza filmu "Polski El Greco")

Data emisji: 5.04.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"We Have One Heart". Prawdziwa historia z szansą na Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 09:00
Prawdziwa historia w niecodziennej odsłonie. "We Have One Heart" to film aktorsko-animowany autorstwa Katarzyny Warzechy. Obraz zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach. Czy ma szansę powalczyć o tę najważniejszą, Nagrodę Akademii Filmowej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ściana cieni". Nepalscy Szerpowie mają głos

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 11:28
- Jeżdżąc wcześniej sama na wyprawy jako wspinaczka, w pewnym momencie odkryłam, że my o tych ludziach nic nie wiemy. Zaczęło mnie to ciekawić, co oni w ogóle myślą o tych wyprawach, które organizujemy. Postanowiłam ich o to zapytać - mówiła w "Poranku Dwójki" Eliza Kubarska, reżyserka dokumentu "Ściana cieni".
rozwiń zwiń