"Echa Katynia" - jednostka w zderzeniu z totalitaryzmem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:49
- Chcielibyśmy, dzięki temu festiwalowi zaprezentować w jaki sposób systemy totalitarne wpływają na życie ludzi, narodów, jednostek w zderzeniu z totalitaryzmem - mówił w Dwójce Karol Litwin, zastępca naczelnika Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN zapowiadając II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia".
Plakat
PlakatFoto: Biuro Edukacji IPN

W audycji rozmawialiśmy o II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Celem organizatorów tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulać na mechanizmy przemocy i dyskryminacji

Posłuchaj
09:53 Poranek Dwójki 8 kwiecień 2021 08_35_51.mp3 Rozmowa o II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach "Echa Katynia" (Poranek Dwójki)

 

Tytuł festiwalu pochodzi od organizowanego przez 10 lat przez Instytut Pamięci Narodowej przeglądu filmowego "Echa Katynia". Początkowo prezentowane były filmy stricte związane z samą Zbrodnią Katyńską, potem z biegiem lat temat wyczerpywał się filmowo i został poszerzony o zbrodnie sowieckie. - W zeszłym roku postanowiliśmy rozszerzyć formułę przeglądu, zrobić festiwal międzynarodowy i pokazywać filmy już nie o samej Zbrodni Katyńskiej, ale o totalitaryzmach - tłumaczył Karol Litwin, kierownik Biura Edukacji Narodowej IPN.

- Przez to, że świat milczał, totalitaryzm, przede wszystkim sowiecki, mógł się rozwijać. Przez 50 lat po wojnie cały świat tolerował Związek Sowiecki - zaznaczył gość Dwójki. - W jakiś sposób z nim walczył poprzez Zimną Wojnę, ale przez to, że był tolerowany w czasie wojny - wrogiem były Niemcy - ten totalitaryzm się rozwinął i przez dziesiątki lat mógł prześladować.


Katyń forum 1200.jpg
Katyń w radiowych archiwach

Festiwal ma trzy sekcje; obrazy pełnometrażowe, krótko i średniometrażowe oraz produkcje IPN-u. - Są to filmy z całego świata, produkcje hiszpańskie, niemieckie, włoskie, rosyjskie, łotewskie, czeskie, są też filmy polskie - wymieniał organizator.

Katyń - serwis specjalny >>>>

Oprócz seansów filmowych ważnym elementem festiwalu są także debaty oraz spotkania z twórcami, warsztaty dla filmowców i amatorów.

Na stronie totalitaryzmy.pl dostępne są opisy filmów i zwiastuny, można się tam także zapisać na wirtualne seanse. Liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie zaplanowano w terminie 15-18 kwietnia br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Karol Litwin (zastępca naczelnika Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN)

Data emisji: 8.04.2021

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

80. lat od zbrodni katyńskiej - IPN proponuje wystawy, wydawnictwa, wykłady online

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 09:00
Piątkowa promocja płyty "Sprawa Katynia" z wykładem sowietologa i świadka zbrodni z kwietnia 1940 r. prof. Stanisława Swianiewicza - to jedno z wydarzeń jakie IPN przygotował i opublikuje na swoich stronach internetowych w ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń