Sinfonia Varsovia Center na 37. urodziny orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 10:00
- Te 37 lat to w sumie ponad 4 tys. koncertów, ok. 330 nagrań płytowych, bardzo intensywnie spędzony czas i to, co absolutnie najcenniejsze i najważniejsze, czyli spotkania ze słuchaczami oraz to, że mieliśmy i nadal mamy szansę grania z wybitnymi artystami - mówił w "Poranku Dwójki" Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia.
Sinfonia Varsovia
Sinfonia VarsoviaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
20:53 Dwójka 2021_04_12 Poranek Dwójki Sinfonia Varsovia.mp3 Rozmowa z Januszem Marynowskim o urodzinach Sinfonii Varsovii (Poranek Dwójki)

 

Gościem "Poranka Dwójki" był dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski, z którym podsumowaliśmy 37 lat działalności orkiestry. Urodziny orkiestry przypadają w kwietniu, ale z powodu pojawienia się koronawirusa wśród muzyków koncert urodzinowy został przełożony. 

W związku z nadzwyczajną sytuacją epidemiczną, a tym samym w trosce o bezpieczeństwo muzyków oraz pracowników Sinfonii...

Opublikowany przez Sinfonia Varsovia Niedziela, 11 kwietnia 2021

orkiestra  sinfonia varsovia -  otarcie festvalu tansmana-21_.JPG
Połączone siły Możdżera i Minkowskiego. Koncert pod specjalnym napięciem

Maestro Jerzy Maksymiuk

Dyrektor podkreślił też wpływ Jerzego Maksymiuka na powstanie orkiestry. - To wspaniały mistrz, bez którego Sinfonia Varsovia nigdy by nie powstała. On założył Polską Orkiestrę Kameralną, z której Sinfonia Varsovia się narodziła - mówił gość Dwójki. - Maestro obchodził kilka dni temu 85. urodziny. Nagraliśmy dla niego płytę "Maksymiuk perfekcjonista". Zachęcam bardzo do jej wysłuchania, bo orkiestra lśni tam znakomicie, a maestro jest w rewelacyjnej formie - dodał. 

Dyrektor zaznaczył, że maestro Jerzy Maksymiuk przywiązuje bardzo dużą wagę do jakości i precyzji wykonania, co dla orkiestry jest bardzo cenne i ważne. Stąd właśnie taki, a nie inny tytuł tej płyty.

Nasza najnowsza płyta „Perfectionist” ma dziś swoją premierę! 💿Urodzinowe wydawnictwo z Maestro Jerzym Maksymiukiem...

Opublikowany przez Sinfonia Varsovia Piątek, 9 kwietnia 2021

Powstanie Sinfonia Varsovia Center

Jednym z największych marzeń orkiestry jest posiadanie własnej siedziby. Po wielu latach starań w końcu marzenie zaczęło się realizować i inwestycja Sinfonia Varsovia Center już niedługo pojawi się na mapie Warszawy.

- Jesteśmy na etapie zakończenia prac projektowych, najpierw rozpoczniemy prace remontowe i budowlane, a potem budowa głównego budynku i sali koncertowej - mówił Janusz Marynowski.

Czytaj także:

Finalnie orkiestra będzie miała dużą salę koncertową na 1860 miejsc i mniejszą na 400 miejsc w kompleksie kilku budynków. Będzie to olbrzymi teren, prawie 3 ha. Sinfonia Varsovia to także instytucja, która prowadzi działalność prospołeczną i proedukacyjną, dlatego też to miejsce będzie miejscem dla wszystkich, co podkreślał dyrektor. - Zaplanowaliśmy również oddzielny budynek na działalność Akademii Sinfonia Varsovia dla młodych muzyków - mówił.

Koncertowe plany

- Nasza orkiestra była najczęściej wyjeżdżającą orkiestrą w Polsce. Ta cała sytuacja z pandemią mocno w nas uderzyła. Strasznie trudno w tej chwili przewidzieć, co będzie dalej, więc skupiamy się na obecnych projektach, które możemy zarejestrować lub wyemitować przez internet - mówił Janusz Marynowski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Janusz Marynowski (dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia)

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 9.30

nk

Czytaj także

Być jak Fryderyk Chopin

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 13:00
- W spektaklu Teatru Telewizji pt. "Fryderyk" zajmujemy się okresem życia Chopina, który traktowany jest po macoszemu, a przecież wtedy kształtował się jego wizerunek - mówił w Dwójce Krzysztof Szczepaniak, aktor, odtwórca tytułowej roli.
rozwiń zwiń