REKLAMA

"Pierwiastek żydowski w naszej kulturze jest niezwykle ważny"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 11:44
- Ten utwór jest refleksją, zapytaniem: jak wam się tam teraz żyje w tym niebie Icku, Rachelo, Natanie, Dwojro - mówiła w Dwójce aktorka warszawskiego Teatru Rampa Dorota Osińska, która opracowała na gitarę i wykonuje pieśń "W żydowskim niebie". Usłyszymy ją w ramach wydarzenia "Pamiętamy" - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Варшавське геттоFoto: nac.gov.pl

- Tego dnia garstka młodych żydowskich bojowników wystąpiła przeciwko nazistowskiej machinie - opowiadał kierownik literacki Teatru Żydowskiego Remigiusz Grzela. - Chodziło tu o coś najistotniejszego, o godność ludzką, o wewnętrzne poczucie wolności, które mieli za murami warszawskiego getta, podczas gdy niektórzy już stracili nadzieję - tłumaczył. - Ci młodzi ludzie chcieli pokazać, że walczą, że jest o co walczyć, bo walka jest o poczucie godności, nie tylko o życie.


Posłuchaj
10:12 [ PR2]PR2 (mp3) 19 kwiecień 2021 08_39_07v1.mp3 Rozmowa o wydarzeniu "Pamiętamy" - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim (Poranek Dwójki)

 

Z okazji 78. rocznicy zrywu bojowników z warszawskiego getta organizowana jest ogólnopolska akcja teatralna "Pamiętamy". Zainicjowała ją Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie. Na profilach społecznościowych ponad 30 polskich teatrów można usłyszeć i obejrzeć interpretacje wierszy i pieśni poświęconych zagładzie. 

Powstanie w getcie - zobacz serwis specjalny >>>>

Wśród wykonywanej poezji znalazła się zarówno ta pisana w getcie jak i poza murami, także z tomu "Dzieci getta" wydanego w 1947 roku przez Stefanię Ney. Pod tym pseudonimem kryła się znakomita aktorka Stefania Grodzieńska.

Źródło:Warszawskie Combo Taneczne/Warszawskie Combo Taneczne - Warszawo Ma feat. Joanna H. Sokołowska & Amos Hoffman

Podczas obchodów usłyszymy także współczesne utwory. Jednym z nich jest pieśń "W żydowskim niebie" do tekstu krakowskiej poetki Moniki Partyk i muzyki Włodzimierza Korcza. Całość wykonuje Dorota Osińska. - Włodzimierz Korcz, jak zwykle stworzył wstrząsającą kompozycję - oceniła aktorka. - Ja porwałam się, żeby opracować na gitarę ten utwór, wziąć tę gitarę, stanąć i jak najpokorniej go wykonać w hołdzie niesprawiedliwie zgładzonym.

Wydarzenie można śledzić na profilach społecznościowych zaangażowanych teatrów oraz Teatru Żydowskiego.

*** 

Prowadziła: Monika Pilch

Goście: Remigiusz Grzela (kierownik literacki Teatru Żydowskiego), Dorota Osińska (aktorka), Robert Talarczyk (dyrektor Teatru Wyspiańskiego w Katowicach)

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

uk

Czytaj także

Prof. Leonard Neuger o tomiku "Warszawskie Jeruzalem": to uczciwe wiersze

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 20:47
- Kluczem są miejsca w Warszawie, autorka wspaniale zna topografię Warszawy, umie ulokować zdarzenia w konkretnych miejscach, a te ulice najczęściej przestały być ulicami - opowiadał o poezji Doroty Szatters prof. Leonard Neuger, literaturoznawca, slawista i tłumacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Paweł Łukaszewski: z chwilą śmierci prof. Ryszarda Zimaka odchodzi pewna epoka

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 08:30
- Szczególną atencją darzył muzykę chóralną, zwłaszcza wielkie formy wokalno-instrumentalne z różnych epok. Zawsze znajdował na to czas - wspominał w Dwójce prof. Paweł Łukaszewski, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. 
rozwiń zwiń