Prof. Paweł Łukaszewski: z chwilą śmierci prof. Ryszarda Zimaka odchodzi pewna epoka

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 08:30
- Szczególną atencją darzył muzykę chóralną, zwłaszcza wielkie formy wokalno-instrumentalne z różnych epok. Zawsze znajdował na to czas - wspominał w Dwójce prof. Paweł Łukaszewski, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergio Delle Vedove

Posłuchaj
07:23 Dwójka 2021_03_29 Poranek Dwójki Zimak.mp3 Prof. Klaudiusz Baran i prof. Paweł Łukaszewski wspominają prof. Ryszarda Zimaka (Poranek Dwójki)

 

W niedzielę (28.03) zmarł prof. dr hab. Ryszard Zimak - dyrygent i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, były rektor tej uczelni. Miał 74 lata. W "Poranku Dwójki" wspominali go prof. Klaudiusz Baran (rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie) i prof. Paweł Łukaszewski (prorektor).

Ennio Morricone 1200.jpg
Ennio Morricone nie żyje. "To był artysta ceniony, ale niespełniony"

Wspomnienie prof. Pawła Łukaszewskiego

- Pamiętam profesora, gdy rozpoczynałem studia. Był to człowiek bardzo oddany swojej pracy, ideowy. Ale pamiętam także jego walory pedagogiczne, dlatego że byłem studentem dyrygentury chóralnej na podyplomowych studiach w Bydgoszczy, gdzie wykładał - wspominał prof. Paweł Łukaszewski. - Z chwilą jego śmierci kończy się ten czas pedagogów, których pamiętam jeszcze jako student. Całkiem niedawno odchodził na emeryturę. Tak bardzo żałowaliśmy, że nie będzie już z nami pracował. A teraz nie będzie już się mógł dzielić swoim doświadczeniem. To bardzo bolesna strata - dodał.

Wspomnienie prof. Klaudiusza Barana

- Pierwsze nasze spotkanie było wtedy, gdy byłem studentem i zostałem członkiem chóru, który on prowadził. Potem już po studiach zaprosił mnie do swojej ekipy, jako prorektora i współpracowaliśmy bardzo blisko - wspominał prof. Klaudiusz Baran. - Całe jego życie to było upowszechnianie dawnych, zapomnianych utworów. To był tytan pracy, zawsze szukał sobie zajęcia i nigdy się nie zatrzymywał. Jako pedagog był blisko swoich studentów, lubił z nimi rozmawiać, rozładowywał sytuację i zawsze miał w zanadrzu jakiś żart - dodał.


Życie i twórczość prof. Ryszarda Zimaka

Ryszard Zimak urodził się 11 lutego 1947 roku w Gdańsku. W Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) studiował dyrygenturę chóralną pod kierunkiem Józefa Boka, a także grę na skrzypcach pod kierunkiem Zenona Brzewskiego. Po ukończeniu studiów w 1971 roku związał się z macierzystą uczelnią jako nauczyciel akademicki.

W latach 1973-1974 był asystentem-dyrygentem, a następnie (1977-1983) dyrygentem Chóru Filharmonii Narodowej. Od roku 1983 współpracował, jako dyrygent i kierownik chóru, z Warszawską Operą Kameralną. Przez ponad dwie dekady sprawował także kierownictwo artystyczne Chóru Mieszanego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Ponadto w latach 1989-1993 był prodziekanem i dziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej, następnie w okresie 1993-1999 - prorektorem ds. nauki i dydaktyki. W latach 1999-2005 przez dwie kadencje pełnił funkcję rektora Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, następnie kierownika Katedry Dyrygentury Chóralnej. W latach 2005-2006 był dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Jako dyrygent specjalizował się w wykonawstwie wielkich dzieł oratoryjnych Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, a także Giuseppe Verdiego, Igora Strawińskiego, Karola Szymanowskiego, Carla Orffa i wielu innych.

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy prof. dr. hab. Ryszarda Zimaka, Naszego Kochanego Rektora, wspaniałego pedagoga i...

Opublikowany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Niedziela, 28 marca 2021

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Monika Pilch

Goście: prof. Klaudiusz Baran i prof. Paweł Łukaszewski

Data emisji: 29.03.2021

Godzina emisji: 8.30

nk

Czytaj także

Marzena Diakun: w komunikacji z orkiestrą ważna jest szczerość

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 12:10
- Myślę, że trzeba być zakochanym w muzykach, w pełni się im oddać. I jeśli to jest prawdziwe, to zadziała w pracy - mówiła w Dwójce Marzena Diakun, jedna z najbardziej utalentowanych dyrygentek młodego pokolenia, świeżo nominowana dyrektor artystyczna i główna dyrygentka Orqueste de la Comunidad de Madrid.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje James Levine. Wybitny dyrygent miał 77 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 00:30
Wybitny amerykański dyrygent, były dyrektor artystyczny nowojorskiej Metropolitan Opera, James Levine zmarł w Palm Springs, w Kalifornii. Miał 77 lat. Jego wieloletnią karierę przerwały oskarżenia o molestowanie seksualne.
rozwiń zwiń