Łukasz Borowicz: Christa Ludwig była wybitną interpretatorką pieśni Mahlera

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 10:30
- Gdy wspominam karierę Christy Ludwig to przede wszystkim są to dla mnie pieśni Mahlerowskie do słów Rűckerta. Są to jedne z najgłębszych kart muzycznych, zapisanych w dziejach fonografii. Dzięki tym nagraniom Christa Ludwig będzie zawsze obecna w sercach i umysłach ludzi, którzy kochają muzykę - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz, dyrygent.
Christa Ludwig
Christa LudwigFoto: GUILLAUME HORCAJUELO/PAP

Posłuchaj
05:45 Dwójka 2021_04_26 Poranek Dwójki Christa Ludwig.mp3 Łukasz Borowicz wspomina Christę Ludwig (Poranek Dwójki)

 

W wieku 93 lat zmarła Christa Ludwig, słynna niemiecka mezzosopranistka. Debiutowała we Frankfurcie nad Menem w 1946 roku. Śpiewała na scenach Darmstadtu i Hanoweru. Artystkę wspominaliśmy w poniedziałkowym (26 kwietnia) "Poranku Dwójki". 

christaludwig2.jpg
Nie żyje niemiecka mezzosopranistka Christa Ludwig

- Ogromnie trudno mówić w czasie przeszłym o tej wybitnej wykonawczyni, znakomitej interpretatorce dzieł Mozarta, Beethovena, Mahlera, Straussa. Olbrzymi repertuar, przepiękna i długa kariera wokalna i pedagogiczna - wspominał Łukasz Borowicz.

Dodał także, że teraz w tym szczególnym, tragicznym momencie warto właśnie posłuchać raz jeszcze Mahlerowskich  pieśni do słów Rűckerta w wykonaniu maestry.

Spotkanie z maestrą

- Miałem zaszczyt spotkać się z maestrą, kiedy występowałem razem z orkiestrą Polskiego Radia, gdy organizowaliśmy koncert "Nieznanych oper" na Festiwalu Beethovenowskim - mówił gość Dwójki.

- Na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej przyjechała Christa Ludwig, która zgodziła się objąć opiekę artystyczną nad tym koncertem. Praca pod jej kierunkiem to był wspaniały czas. To było zaledwie parę dni, ale bardzo intensywnie wypełnionych próbami - wspominał Łukasz Borowicz. 

Czytaj także:

Gość Dwójki przyznał, że maestra nigdy nie krytykowała, ale raczej zachęcała w sposób bardzo pozytywny. - Była ulubioną śpiewaczką Herberta von Karajana, czy Leonarda Bernsteina. Potrafiła i z jednym i z drugim dyrygentem znakomicie współpracować - dodał. 

Na koniec gość Dwójki jeszcze raz przypomniał, że w historii muzyki Christa Ludwig zapisze się przede wszystkim jako wybitna interpretatorka pieśni Mahlera. - Te nagrania to wyżyny niedostępne innym wykonawcom. To są po prostu najlepsze nagrania Mahlera, jakie powstały w historii tego konkretnie repertuaru, czyli pieśni do słów Rűckerta - podsumował.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent)

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 7.30

nk


Czytaj także

Tomasz Konieczny: w Wiedniu zabrzmi mój ukochany repertuar

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 13:21
- Bardzo się cieszymy, że możemy wrócić do naszej działalności. Napisałem nawet w mediach społecznościowych, że pewnie będąc jutro (11.06) w Operze Wiedeńskiej będę scenę całował, że mogę wrócić i dla tej niewielkiej cząstki publiczności zaśpiewać - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Konieczny, którego usłyszymy wraz z pianistą Lechem Napierałą w pierwszym po wielotygodniowym zamknięciu występie na deskach Opery Wiedeńskiej. Retransmisja w Dwójce!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja Zagajewskiego: "nie trzeba wielu słów"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 14:03
- Przypominał nam, że słowa podlegają manipulacji, można je dowolnie zmieniać. Przypominał, że dzieje się coś bardzo okrutnego, dlatego że zmienia się nam rzeczywistość - w "Poranku Dwójki" wraz z Iwoną Smolką, dziennikarką Polskiego Radia, pisarką, krytykiem literackim powróciliśmy do twórczości Adama Zagajewskiego.  
rozwiń zwiń