REKLAMA

Iwona Pasińska: zachęcam do tańca, bo sprawia niezwykłą radość

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 11:05
- Świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca w szczególny i bardzo ważny dla nas sposób, bo inaugurujemy nową siedzibę - mówiła w Poranku Dwójki Iwona Pasińska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Hubskyi_Mark/Shutterstock.com

Posłuchaj
16:35 Dwójka 2021_04_29 Poranek Dwójki Dzień Tańca.mp3 Rozmowa z Iwoną Pasińską w Międzynarodowym Dniu Tańca (Poranek Dwójki)

 

29 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca. Tradycyjnie Polski Teatr Tańca organizuje tego dnia wspólne tańczenie poloneza. Jak w ubiegłym roku z powodu pandemii wydarzenie odbędzie się jednak wirtualnie.

Teatr tanca 1200.jpg
Teatr tańca - emocje wyrażane ciałem

Instytucja ta ma jeszcze jeden powód do świętowania, jakim jest otwarcie nowej siedziby. O tym wszystkim rozmawialiśmy z Iwoną Pasińską - dyrektor Polskiego Teatru Tańca.

- Mieliśmy świętować polonezem na ul. Taczaka, ale nasi tancerze są na kwarantannie. Celebrowaliśmy więc ten dzień online - mówiła dyrektor.

Nowa siedziba

- Jesteśmy przeszczęśliwi, dlatego nie zasmuca nas nawet fakt przejściowej kwarantanny. Nowa siedziba jest nieprawdopodobnie pięknym obiektem. Część teatru jest w kamienicy, a druga jest bardzo nowoczesnym studiem dedykowanym dla Teatru Tańca - opowiadała Iwona Pasińska. 

Nowa siedziba ma dwa studia. Jedno bardzo duże na 150 osób oraz scenę, która jest połączona z piętrem tancerzy w starej kamienicy. Widownia może być postawiona w każdą stronę. Atutem tego studia jest ogrzewanie podłogowe, które jest niezwykle ważne dla tancerzy.

- To jest bardzo istotne, bo większość spektakli tańczymy boso i pozwala to zachować komfort. Studio ma także podłogę sprężynującą, która amortyzuje każdy skok, pozwalając na zachowanie zdrowia mózgu - dodała.

Czytaj także:

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca

- Przygotowaliśmy różne atrakcje. Będziemy troszkę przemawiać, łączyć się z tancerzami, pokażemy trochę multimediów, wirtualny spacer, gdy tylko będzie można to zapraszamy wszystkich, bo jesteśmy gotowi od czterech miesięcy - mówiła dyrektor Polskiego Teatru Tańca.

Iwona Pasińska zaznaczyła, że zespół wytrzyma jeszcze do czasu zakończenia obostrzeń, jeśli to może pomóc w walce z pandemią.

- Ruch jest organiczny. To pierwszy sposób komunikacji z otoczeniem. Namawiam wszystkich do aktywności fizycznej, a jedną z przyjemniejszych jest taniec - mówiła Iwona Pasińska. - Nasz teatr ma również ofertę zajęć edukacyjnych - dodała.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Iwona Pasińska (dyrektor Polskiego Teatru Tańca)

Data emisji: 29.04.2021

Godzina emisji: 9.30

nk

Zobacz więcej na temat: taniec Paweł Siwek Dwójka

Czytaj także

Stefano Terrazzino o pasji w życiu i wadze wierności sobie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 12:03
Opowiadając o swojej drodze artystycznej, Stefano Terrazzino przyznał, że wiele zawdzięcza swojej umiejętności uczenia się na błędach innych. - Jestem gotowy na porażkę, bo to jest część procesu, ale chcę pozostać wierny sobie – deklaruje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr tańca. "Taniec jest sztuką ludzi autentycznych"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 07:33
- Zrozumiałam, że taniec jest sztuką ludzi autentycznych. Nie chodzi o to, żeby być piękną marionetką, która potrafi odtwarzać to, co zostało pokazane. Dlatego, gdy poznałam Patryka Gackiego bardzo zainteresowało mnie jego niestandardowe myślenie o ruchu - powiedziała o początku "DzikiStyl Company", czyli teatru tańca, jego współzałożycielka Wioleta Fiuk.
rozwiń zwiń