Teatr Stary w Krakowie po pandemii. "Formuła online wyczerpała się"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 10:35
- Mamy wrażenie, że ta formuła trochę już się wyczerpała. Widzowie byli bardzo złaknieni kontaktu z teatrem i teatr był złakniony kontaktu z widzami. Otworzyliśmy się pierwszego możliwego dnia - mówił w "Poranku Dwójki" Beniamin Bukowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie. 
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Dramat Adama Mickiewicza pt. Dziady w reżyserii Konrada Swinarskiego. Jednym z zabiegów inscenizacyjnych było połączenie sceny z widownią poprzez budowę specjalnego pomostu
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Dramat Adama Mickiewicza pt. "Dziady" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Jednym z zabiegów inscenizacyjnych było połączenie sceny z widownią poprzez budowę specjalnego pomostuFoto: PAP/Andrzej Piotrowski

Niedawnym powrotem na deski Narodowy Teatr Stary w Krakowie wieńczy sezon artystyczny. Spektaklem wyczekiwanego otwarcia były "3Siostry" Antoniego Czechowa. Na scenie pojawili się aktorzy krakowscy, ale część obsady pochodzi także z TR Warszawa, sztukę wyreżyserował Luk Perceval. - Od tego czasu sukcesywnie staramy się pokazać wszystkie spektakle, które stworzyliśmy w okresie pandemicznym - zaznaczył Beniamin Bukowski. - A jest ich bardzo dużo i mamy komplety na widowni - dodał.

Posłuchaj
11:25 Poranek Dwójki 15 czerwiec 2021 08_39_36.mp3 Rozmowa o planach Narodowego Teatru Starego w Krakowie (Poranek Dwójki)

Trudny czas może przynieść dobre owoce, o takich artyści z Narodowego Teatru Starego nie zapominają. - Może to zabrzmi górnolotnie lub naiwnie, ale poczuliśmy wagę teatru i esencjonalność spotkania na żywo aktora z widzem. Bez tego teatr nie może funkcjonować w pełni - przyznał gość Dwójki. 

Wawrzyniec Kostrzewski 2 1200.png
Wawrzyniec Kostrzewski: "Król Lear" to studium degradacji człowieczeństwa

To jednak nie wszystko. Dynamika zmian wymusiła natychmiastowe działania, które do tej pory rozplanowane byłyby na miesiące. Warunkiem ich powodzenia były wytężone działania całego zespołu i tęsknota za publicznością. - Da się z dnia na dzień ożywić teatr, jeżeli wszyscy są wygłodniali przeżyć artystycznych - podkreślił rozmówca.

Czytaj także:

Nie ma pewności, co czeka nas jesienią. Z tyłu głowy świdruje myśl o możliwych obostrzeniach w kolejnym sezonie, a ten trzeba przecież zaplanować. - Nauczyliśmy się pracować w trybie, w którym przygotowujemy kilka wariantów działań - zaznaczył Beniamin Bukowski. - Wariant optymistyczny zakłada programację najbliższych sezonów w sposób wykluczający lockdown. To jest oczywiście pewnego rodzaju hurraoptymizm - ocenił. - Ale w tym wariancie mamy już zaplanowany najbliższy sezon.

I jeśli plany zostaną realizowane, na deskach Narodowego Teatru Starego w Krakowie zobaczymy spektakle w reżyserii m.in. Agnieszki Glińskiej, Jana Klaty i Krzysztofa Garbaczewskiego. Pojawią się także twórcy średniego i młodego pokolenia, którzy zaistnieli już na polskich scenach teatralnych.

[Źródło: Narodowy Stary Teatr Live/Halka, reż. Anna Smolar / Zapowiedź / Magda Grąziowska]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Beniamin Bukowski (zastępca dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie)

Data emisji: 15.06.2021

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Juliusz Osterwa - twórca Reduty

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 05:30
10 maja 1947 roku w Warszawie zmarł Juliusz Osterwa, aktor, reżyser i reformator teatru, twórca Teatru Reduta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Grzegorzewski - teatr inteligentny

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 05:38
16 lat temu, 9 kwietnia 2005 roku, w Warszawie zmarł wybitny polski reżyser i scenograf teatralny Jerzy Grzegorzewski. Był jednym z najbardziej oryginalnych reżyserów drugiej połowy XX wieku. Stworzył własny, niepowtarzalny język wypowiedzi scenicznej.
rozwiń zwiń