Odkrywamy dzieła symfoniczne Witolda Maliszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:10
- Jest to muzyka nieznana. Musieliśmy stworzyć z rękopisów głosy orkiestrowe, partyturę drukowaną - mówił w "Poranku Dwójki" o albumie "Dzieła symfoniczne Witolda Maliszewskiego" dyrektor Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann.
Witold Maliszewski
Witold MaliszewskiFoto: NAC

Witold Maliszewski był założycielem i dyrektorem (1913–1921) Konserwatorium w Odessie. Po wybuchu rewolucji w Rosji przyjechał do Warszawy. Był dyrektorem Państwowego Konserwatorium Muzycznego, przemianowanego na Wyższą Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina. W roku 1927 Maliszewski pełnił funkcję przewodniczącego jury I Konkursu Chopinowskiego.


Posłuchaj
13:59 Poranek Dwójki 22 czerwiec 2021 08_35_17.mp3 Rozmowa o albumie "Dzieła symfoniczne Witolda Maliszewskiego" (Poranek Dwójki)

 

- Maliszewski to bardzo ciekawa postać. Urodził się na dzisiejszym pograniczu ukraińsko-mołdawskim, był synem powstańca styczniowego, który został tam zesłany - opowiadał Przemysław Neumann. - Wykształcony w Petersburgu, a to jest najlepsza z możliwych szkół.


Aleksandr Skriabin 1200 POLONA.jpg
Akord syntetyczny Skriabina

We wczesnych latach 20. XX wieku Witold Maliszewski ze względu na pochodzenie został zmuszony do przeniesienia się w granice Rzeczpospolitej. Do śmierci w 1939 roku pozostał w Warszawie. - Wszystko, co napisał po przyjeździe do Polski, funkcjonuje tylko w rękopisach. Trzeba było je odnaleźć, pieczołowicie się nimi zająć, nuta po nucie wpisać do komputera - tłumaczył gość Dwójki. - Uwielbiam taką pracę detektywa - dodał.

Proces adaptacji rękopisów trwał latami (2018-2020), a jego efektem jest trzypłytowy album, na którym znajdziemy cztery pełne symfonie. Zawiera on komplet orkiestrowych dzieł kompozytora, z których kilka zostało zarejestrowanych i wydanych po raz pierwszy na świecie. Nagrania zrealizowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna.

Czytaj także:

- Jeżeli ktoś w ogóle kojarzy nazwisko Maliszewskiego, a ono nawet wśród muzyków nie jest za bardzo znane - podkreślił Przemysław Neumann - to był jedynym nauczycielem Witolda Lutosławskiego. Jako konserwatyście i miłośnikowi tradycyjnej formy, Lutosławskiemu było z nim średnio po drodze, choć bardzo go szanował. Jeden i drugi mówił, że nie rozumieją swojej muzyki, co nie przeszkadzało im w zgodzie pracować.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Przemysław Neumann (dyrektor Filharmonii Opolskiej)

Data emisji: 22.06.2021

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Royal Baroque Ensemble i śpiew Anny Radziejewskiej [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 09:30
W kolejnym koncercie w ramach Festiwalu Muzyki Barokowej, w całości poświęconego twórczości Antonia Vivaldiego, wystąpiła mezzosopranistka Anna Radziejewska z towarzyszeniem zespołu Royal Baroque Ensemble. Transmisja obyła się w niedzielny wieczór (20 czerwca) w Programie 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stacji. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin w interpretacji Johna Ogdona

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 09:00
Dysponował fenomenalną techniką pianistyczną i wrażliwością artystyczną. Jego gra odznaczała się żywiołowością, polotem, maestrią i wielkim dynamizmem. Jego repertuar jest potężny - od baroku po współczesność. W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać dzieł Fryderyka Chopina (m.in. Nokturn Es-dur op. 9, Ballada g-moll op. 23 i Preludium A-dur op. 28 nr 7) w interpretacji angielskiego pianisty i kompozytora Johna Ogdona. 
rozwiń zwiń