"Krzysztof Kieślowski był wspaniałym artystą, ale także wielkim myślicielem"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 12:00
- W swych filmach Krzysztof Kieślowski szczególnie podkreślał umiejętność wsłuchiwania się w drugą osobę, uwrażliwienia na kogoś innego. Tego nam dzisiaj brakuje - mówił na antenie Dwójki Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. 
Plakat wystawy autorstwa Andrzeja Pągowskiego
Plakat wystawy autorstwa Andrzeja PągowskiegoFoto: mat. promocyjne

27 czerwca Krzysztof Kieślowski skończyłby 80 lat. Z okazji tej rocznicy Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi przygotowało multimedialną i interaktywną ekspozycję "Bez końca. Dialogi Krzysztofa Kieślowskiego" poświęconą jego twórczości. Jej twórcy skoncentrowali się na wielkich pytaniach zadawanych przez bohaterów jego filmów. I jak informują: podczas wędrówki podążymy drogą reżysera – począwszy od dzieciństwa, przez studia w łódzkiej Szkole Filmowej, pierwsze filmy dokumentalne i fabularne, po sukcesy jego dzieł na arenie międzynarodowej.


Posłuchaj
18:45 2021_06_25 09_31_03_PR2_Poranek_Dwójki.mp3 Rafał Syska o wystawie "Bez końca. Dialogi Krzysztofa Kieślowskiego" (Poranek Dwójki)

 

Wiele z dokumentów i obiektów techniki filmowej zostanie pokazanych publicznie po raz pierwszy. Wystawa będzie łączyć oryginały, dokumenty produkcyjne, scenariusze, nagrody, które Kieślowski otrzymał w ciągu całego swojego życia i obiekty o charakterze multimedialnym. Dzięki temu widzowie wejdą w dialog z reżyserem.

- Zgromadziliśmy pamiątki z jego całego życia, począwszy od zdjęcia jako noworodek na rękach rodziców, po cały proces twórczy. A jest on zmienny i często składa się ze zbiegów okoliczności, kompromisów, na żadnej z wersji scenariusza "Amatora" nie ma finałowej sceny. Mamy na wystawie dwa ekrany obok siebie, na jednym scenariusz pełen skreśleń, na drugim gotowy film i to nie zawsze się pokrywa - mówił gość Dwójki.

Rafał Syska zapowiedział także spotkania z aktorami i współpracownikami Kieślowskiego. - Będzie Artur Barciś, ikona "Dekalogu", operator Jacek Petrycki, Krzysztof Zanussi, który był szefem studia filmowego "Tor", w którym Kieślowski realizował filmy. Planujemy również pokazy plenerowe, na warsztatach będzie można się pobawić, przekształcając gotowe filmy w nowe formy. Film żyje, kiedy jest pobudzany przez coraz to młodsze pokolenia. 

Czytaj też:


Autorem plakatu ekspozycji jest Andrzej Pągowski, który współpracował z Kieślowskim od początku jego drogi artystycznej. - Dla mnie "Bez końca" to jeden z najpiękniejszych plakatów, jakie Andrzej Pągowski stworzył w całej swojej karierze. A tu mamy przepiękną kombinację związanych z reżyserem obrazów, dym papierosowy, okulary, które się zawsze z nim kojarzyły - dodał.

Drugim tematem poruszonym w audycji była konferencja w archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku. - Tuż po wojnie przeprowadziła się tutaj rodzina Kieślowskich, to szczególne miejsce. Film jest paradoksalnie ulotną sztuką, wszystkie zapiski, scenariusze, elementy scenografii, kostiumy, rekwizyty często nie przetrzymują próby czasu. Na konferencji - wśród filmoznawców, archiwistów kina z różnych stron świata - chcemy się zmierzyć z tym tematem - zapowiedział.

Na koniec spotkania Rafał Syska dał dobrą radę tym, którzy chcą zacząć oglądać filmy Krzysztofa Kieślowskiego. - Ja bym rozpoczął od krótkiego filmu trwającego 15 minut, od "Gadających głów". Jest to rodzaj sondy ulicznej, każdy jej uczestnik odpowiadał na trzy fundamentalne pytania: kim jesteś, ile masz lat, co byś chciał. Już tutaj widać tę wrażliwość na drugiego człowieka i emocje obecne w jego twórczości - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Roch Siciński

Gość: Rafał Syska (dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi)

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

"Czuły matematyk" - reportaż Antoniego Rokickiego o Krzysztofie Kieślowskim

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 06:05
"Jeśli chcesz poznać samego siebie, musisz poznać filmy Kieślowskiego" - przekonuje Joaquin Rubio Salazar, meksykański filozof, historyk filmu. 13 marca minie 25 lat od śmierci reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, autora takich filmów jak: "Dekalog", "Trzy kolory" czy "Podwójne życie Weroniki". Artysta, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, nominowany do Oscara, inspiruje wielu współczesnych twórców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser życia - Krzysztof Kieślowski. Filmy, które musisz zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 05:55
80 lat temu, 27 czerwca 1941 roku urodził się reżyser i scenarzysta filmowy, Krzysztof Kieślowski. W swojej twórczości przeszedł od mocnego zaangażowania w dokument, poprzez kino moralnego niepokoju aż do europejskiego kina psychologicznego.
rozwiń zwiń