Orkiestra społeczna. "Budzimy potencjał drzemiący w szafach"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 10:50
- Zauważyliśmy, że jest wiele osób, które były w szkołach muzycznych, nawet 20 tysięcy w samej Warszawie, dlatego powstała Orkiestra Społeczna. To granie z zamiłowania, dla ludzi, którzy nie mają szansy na kontakt z muzyką - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Wojciech Hazanowicz, muzyk i działacz społeczny, wieloletni dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/koi88

Gra z zamiłowania i zawsze w słusznym celu. Składa się z ludzi różnych profesji, którzy spotykają się po pracy, by poprzez muzykę pomagać innym osobom. Wrócili do gry na instrumencie, ponieważ orkiestra dała im kontekst społeczny do wykorzystania ich muzycznych umiejętności, możliwość użycia swoich talentów w szczytnym celu. Poza tym na próbach spotkają się w gronie osób o podobnej wrażliwości.


Posłuchaj
11:10 Poranek Dwójki 1 lipiec 2021 08_36_16.mp3 Rozmowa o Orkiestrze społecznej i jej muzykach (Poranek Dwójki)

 

- Odkurzamy instrumenty, które są w wielu polskich szafach, spotykamy się i gramy dla przyjemności. To jest jeden z filarów naszego działania - tłumaczył Wojciech Hazanowicz. - Drugim jest granie koncertów w różnych miejscach, gdzie na co dzień ich nie ma.

Czytaj także:

Orkiestra liczy trzy lata, ale po pandemicznej przerwie przelicza także swoje szeregi. - Spotykamy się w warszawskich parkach na próbach otwartych - zapraszał nasz gość.

W zespole dominują smyczki, są też jednak inne instrumenty. Instrumentarium przypomina profesjonalną orkiestrę, choć tworzą je ludzie specjalizujący się w różnych dziedzinach. - Mamy bardzo szeroki przekrój zawodów. Są fizycy, astronomowie, inżynierowie, chemicy, są nauczyciele, humaniści i mocna grupa muzykologów - wymieniał szef zespołu. - I, co ważne, mocna grupa mam.

JM Poland/Orkiestra Społeczna to my!

Kto może posłuchać tej niecodziennej orkiestry? Pacjenci w szpitalach, dzieci w rozmaitych ośrodkach terapeutycznych, przedszkolach specjalnych. - Staramy się nadrobić dystans, który dzieli muzykę od słuchaczy i mamy szanse występować przy bardzo wzruszających okazjach i w wyjątkowych przestrzeniach - podkreślił Wojciech Hazanowicz. - Wszędzie tam, gdzie państwo potrzebują muzyki zaangażowanej, my jesteśmy otwarci. Zapraszamy, na pewno przyjedziemy - zapewniał.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Wojciech Hazanowicz (muzyk, działacz społeczny, wieloletni dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej)

Data emisji: 1.06.2021

Godzina emisji: 8.30

uk

Czytaj także

Siła orkiestr w rockowych kapelach

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 07:00
W czwartkowej "Nocnej strefie" zastanawialiśmy się nad tym, co by było, gdyby tak nieco poszerzyć skład rockowy o muzyków filharmonicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

140 lat Orkiestry Symfonicznej w Zamościu. Tadeusz Wicherek: proponujemy repertuar znany naszej publiczności

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 16:20
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu jest najstarszą orkiestrą w Polsce i w tym roku obchodzi okrągłe 140 urodziny. W "Muzycznej Jedynce" gościliśmy Tadeusza Wicherka, dyrektora Orkiestry, który piastuje ten urząd od 2007 toku. 
rozwiń zwiń