Sławek Koryzno z BLED: nazwa naszego zespołu pochodzi z powieści "Diuna"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 11:07
- Trochę chyba zaraziłem Emila tym całym sci-fi. Od lat go zarażam cały czas. Nawet nasza nazwa pochodzi bezpośrednio z "Diuny" Franka Herberta, tak że te inspiracje są dość mocne - mówił w Dwójce Sławek Koryzno, który razem z Emilem Miszkiem tworzy zespół BLED.
Okładka płyty Roots  Futuristic Sci-Fi Sounds duetu BLED
Okładka płyty "Roots & Futuristic Sci-Fi Sounds" duetu BLEDFoto: materiały prom./Alpaka Records

1200x660_Skalpel_2.jpg
Skalpel: eksperymentalne cięcia [WIDEO]

W sierpniu ukazała się ich debiutancka płyta "Roots & Futuristic Sci-Fi Sounds", na której - jak napisał wydawca albumu - bez trudu mieszają ambientowo-dronowy minimalizm z inspiracjami brzmieniami z Afryki czy Azji. Tytułowe korzenie sięgają gnawy, klasycznej muzyki Indii, gardłowych chantów mongolskich i tybetańskich mnichów. Dominantą i spoiwem dla całości jest nocna aura, przywodząca na myśl atmosferę albumu "Dark Eyes" autorstwa Tomasz Stańko Quintet.

- Jestem fanem głównie muzyki akustycznej, ale przez długoletnią znajomość ze Sławkiem, który cały czas zachęcał mnie do użycia elektroniki, myślę, że użycie tego typu instrumentarium nadało tej płycie takiego trochę kosmicznego charakteru - opisywał Emil Miszk, trębacz.

Posłuchaj
12:12 Poranek Dwójki 3.09.2021 BLED.mp3 Emil Miszk i Sławek Koryzno z duetu BLED o swojej debiutanckiej płycie (Poranek Dwójki) 

Debiut duetu BLED przeciągał się w czasie, aż w końcu muzykom z pomocą przyszła... pandemia. - Plany na wspólną płytę były już wiele lat temu i jakoś cały czas to się nie składało. Obaj mieliśmy dużo innych projektów na głowie. Tak naprawdę to pandemia pozwoliła na realizację tych planów. Było trochę więcej czasu, dlatego też udało się wejść do studia i zarejestrować ten materiał - tłumaczył Sławek Koryzno, perkusista.

W dalszej części rozmowy członkowie BLED mówili m.in., po jakie instrumenty sięgnęli na płycie "Roots & Futuristic Sci-Fi Sounds", i o tym, jakim odkryciem było dla nich samplowanie na żywo.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Emil Miszk (trębacz, aranżer, kompozytor jazzowy) i Sławek Koryzno (perkusista)

Data emisji: 3.09.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smoliński, Chyła, Sarnecki. "Nasze instrumentarium zmusza do innego myślenia o aranżacji"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 11:00
- Połączenie harmonijki, skrzypiec i gitary jest oryginalne w przypadku muzyki jazzowej. Zdarza się w stylu country, ale w jazzie to coś wyjątkowego i mam wrażenie, że to skłania do otwarcia głowy i ruszenia wyobraźnią, by zaaranżować coś na taki nietypowy skład - mówił w Dwójce kompozytor Rafał Sarnecki, który wraz z Kacprem Smolińskim i Tomaszem Chyłą stworzył niezwykły muzyczny projekt.
rozwiń zwiń