Kryptologia dla wszystkich. Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 08:55
- To nie będzie muzeum, lecz centrum, w którym będziemy opowiadać o historii polskich kryptologów oraz animować aktywność naukową. Chcemy przyciągać zarówno młodych ludzi, jak i tych w słusznym wieku i pokazać im historię złamania Enigmy w szerszym kontekście - mówił w Dwójce Piotr Bojarski, dyrektor poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ufirst

Enigma 1200.jpg
"Rejewski myślał nieszablonowo" - Enigma w kolekcji Muzeum Historii Polski

Posłuchaj
16:38 Poranek Dwójki 24.09.2021 Enigma.mp3 Szymon Mazur i Piotr Bojarski o Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu (Poranek Dwójki)

W Poznaniu powstało Centrum Szyfrów Enigma  instytucja, której celem jest szerzenie wiedzy o roli Polaków w złamaniu niemieckiej maszyny szyfrującej, a także – jak zapewniają twórcy tego miejsca – o polskim wkładzie intelektualnym w zwycięstwo w czasie II wojny światowej. Piotr Bojarski podkreślił jednak, że to nie wszystkie założenia instytucji.

- Naszym zadaniem jest również szerzenie wiedzy o szyfrach, matematyce, o tym, że wysiłek intelektualny polskich kryptologów wpłynął bezpośrednio na rozwój technologiczny świata. Zmagania kryptologiczne w czasie II wojny światowej zapoczątkowały bowiem procesy, które doprowadziły do wybuchu rewolucji cyfrowej i powstania narzędzi ułatwiających nam życie - zdradził dyrektor Centrum Szyfrów Enigma.

Czytaj też:

Centrum składa się z trzech części. W pierwszej zwiedzający poznają metody szyfrowania informacji od starożytności do czasów współczesnych. Kolejne części poświęcone zostaną historycznym wydarzeniom związanym ze złamaniem kodu Enigmy oraz ich następstwom, w tym rewolucji informatycznej. Dla najmłodszych gości przygotowano Strefę Szyfrów, czyli specjalne miejsce, które ma inspirować do samodzielnego zdobywania wiedzy. 

- Na początku każdy nasz gość przechodzi kurs szyfru, który płynnie przenosi go w wiek XX, do historii złamania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, aż poprzez wojnę dochodzimy do czasów nam współczesnych. Opowiadamy o historii, z którą spotykamy się dzisiaj, a więc historii cyberbezpieczeństwa, fake newsów i innych zagrożeń wynikających z życia w cyfrowym świecie - mówił Piotr Bojarski.

Czytaj także:

Szymon Mazur – pomysłodawca Centrum Szyfrów Enigma – wspominał, że instytucja mieści się w Collegium Martineum, obecnie będącym częścią Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. To miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. - Przed wojną znajdowała się tu intendentura wojskowa, którą w dwudziestoleciu międzywojennym zajmowało Wojsko Polskie. Mieściła się tu poznańska delegatura Biura Szyfrów i to właśnie w tym miejscu nasi kryptolodzy uczyli się łamania szyfrów. Oczywiście, nie jest to budynek oryginalny, tylko odbudowany po wojnie jako komitet wojewódzki partii. Jednak to pewien chichot historii, że właśnie w tym ciekawym historycznie budynku upamiętniono naszych kryptologów.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Szymon Mazur (pomysłodawca Centrum Szyfrów Enigma), Piotr Bojarski (dyrektor CSE)

Data emisji: 24.09.2021

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Henryk Zygalski. Matematyk w służbie wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 06:00
Złamanie szyfru niemieckiej "Enigmy" uznawane jest za jedno z wydarzeń rozstrzygających wynik II wojny światowej. - Gdyby Polacy tego nie zrobili, aliantom może by to się z czasem udało, ale wcześniej ponosiliby katastrofalne straty – mówi Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezcenny element polskiego dziedzictwa narodowego". Enigma trafi do Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 16:17
Dzięki wsparciu MKiDN Muzeum Historii Polski wzbogaci się o egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana MHP przez Instytut Piłsudskiego w Londynie - poinformowało muzeum.
rozwiń zwiń