Polskie Radio
Section05
szyfrowanie

"DUDEK", czyli socjalistyczna Enigma rodem z PRL

W 1957 roku zostało powołane Biuro "A", specjalistyczna jednostka naukowo-badawcza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmująca się kryptografią oraz łamaniem szyfrów obcych. Najbardziej znanym rozwiązaniem kryptograficznym tej struktury było urządzenie szyfrujące o nazwie "DUDEK". Można powiedzieć, że była to "socjalistyczna Enigma", ponieważ urządzenia używano nie tylko w PRL, ale także w krajach bloku wschodniego, zwłaszcza w NRD. 
Zobacz więcej na temat:  szyfrowanie PRL służba bezpieczeństwa służby specjalne Dorota Truszczak Enigma szyfr kryptologia

Muzeum "pogromców Enigmy" o roli polskich kryptologów

Nazywani są pogromcami Enigmy. Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, polscy kryptolodzy, którzy złamali kod tej niemieckiej maszyny szyfrującej, doczekali się muzeum swojego imienia. Centrum Szyfrów Enigma opowiada o roli polskich matematyków w przyspieszeniu zakończenia II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski szyfr szyfrowanie Enigma Grzegorz Wanat Centrum Szyfrów Enigma Paweł Boguszewski Marian Rejewski Henryk Zygalski Jerzy Różycki Poznań

Enigma – wielki sukces polskiego wywiadu

W dniach 9-28 listopada br. w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana", przygotowana we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazana szerokiej publiczności wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych. Ten eksponat, dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski szyfrowanie wywiad II wojna światowa Enigma Mateusz Drozda

Kryptologia dla wszystkich. Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma

- To nie będzie muzeum, lecz centrum, w którym będziemy opowiadać o historii polskich kryptologów oraz animować aktywność naukową. Chcemy przyciągać zarówno młodych ludzi, jak i tych w słusznym wieku i pokazać im historię złamania Enigmy w szerszym kontekście - mówił w Dwójce Piotr Bojarski, dyrektor poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma.
Zobacz więcej na temat:  Enigma szyfrowanie Dwójka Jakub Kukla II wojna światowa

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu przypomni historię polskich kryptologów

Od 25 września 2021 roku w nowym poznańskim muzeum będzie można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą. Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego opowie o udziale polskich matematyków w jednej z najciekawszych operacji szpiegowskich XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Enigma Poznań Marian Rejewski Jerzy Różycki Henryk Zygalski II wojna światowa szyfrowanie szpieg wywiad muzeum wystawa Niemcy historia Polski HISTORIA historia Europy

Tylko dla Twoich oczu. Szyfrowane komunikatory internetowe

Epoka SMS-ów już dawno za nami. Dziś naszym ulubionym sposobem porozumiewania się (oprócz kontaktu twarzą w twarz), jest korzystanie z komunikatorów internetowych. Komunikacja z drugim człowiekiem powinna iść w parze z poczuciem bezpieczeństwa. Nie chcemy przecież, by nasze słowa czy zdjęcia wpadły z niepowołane ręce. W tym celu warto wyposażyć się w szyfrowany komunikator, który zabezpieczy nas przed wyciekiem danych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Mateusz Drozda telefony komórkowe telefon smarfon internet sieć online komunikator komunikatory szyfrowanie szyfrowanie danych bezpieczeństwo danych bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w internecie

"O szyfrantkach z czasów II wojny światowej pisało się dotąd zdawkowo"

- Kryptologii i pracy w Państwowym Biurze Szyfrów poświęciłem prawie 20 lat. W innych swoich zajęciach również korzystałem z tego doświadczenia. Zauważyłem, że pisze się o wielu bohaterach czasów wojny, natomiast o paniach, które zajmowały się szyframi w Komendzie Głównej AK i u Delegata Rządu na Kraj, prawie nic - mówił w Dwójce Krzysztof Leszczyński, autor książki "Nieznane i zapomniane. Bohaterki szyfrów 1939-1945".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dwójka szyfrowanie Dorota Gacek II wojna światowa Armia Krajowa

Jak polscy matematycy złamali tajemnice Enigmy

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski wzbogaci się o niezwykle cenny dla polskiej kultury materialnej egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana MHP przez Instytut Piłsudskiego w Londynie. W kolekcji Muzeum Historii Polski znajduje się egzemplarz niemieckiej Enigmy z początku lat 30. XX.
Zobacz więcej na temat:  Enigma szyfrowanie Marian Rejewski Jerzy Różycki Henryk Zygalski Dorota Truszczak

Bitwa Warszawska. Jan Kowalewski i podwójna metoda łamania szyfrów

- Gdy Jan Kowalewski rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim, zatrudnił Stefana Mazurkiewicza, Wacława Sierpińskiego i Stanisława Leśniewskiego. To była jesień 1919 r. i od tego czasu datuje się metoda podwójna łamania szyfrów, lingwistyczna i matematyczna. Dopiero zestawienie tych dwóch metod dało tak doskonałe skutki - mówił prof. Grzegorz Nowik w cyklu "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Dwójka 1920 matematyka szyfrowanie Małgorzata Szymankiewicz